Havlovická školní družina 2016


ZŠ Havlovická družina Základní škola Havlovice je školou dvojtřídní s kapacitou 40 žáků. Součástí školy je družina, její kapacita činí 25 žáků. Školní družina pracuje podle školního programu pro zájmové vzdělávání. Děti mají možnost odpočinkovými formami získávat, prohlubovat a zvyšovat vlastní znalosti, vědomosti a dovednosti. Dáváme důraz na prožitkové činnosti. Vyrábíme drobné předměty, modelujeme, malujeme, sportujeme v tělocvičně. Využíváme sportovní areál nejen v létě, ale též na podzim, na jaře a v zimě. V naší škole umí všechny děti bruslit. Chodíme na procházky a poznáváme zákoutí naší vesnice, zúčastňujeme se akcí pořádaných okolními školami, pomáháme přírodě, jezdíme na exkurze atd. Zde je Řád školní družiny.

Telefonický kontakt na vychovatelku Ludmilu Wernerovou: 499 882 344, 721 815 371.


ADVENTNÍ ČAS

V družině jsme vyráběli adventní věnec na dveře školy, adventní kalendář s překvapením, adventní kalendář se svíčkami, čertíky z pytlíků na brambory, učili se balit dárky pro rodiče, vázat mašličky a pekli perníčky na stromeček. Perníky jsme zdobili a dali na náš vánoční stromeček. V pondělí 20. prosince nám přinesl Jéžišek dárečky, každý si rozbalil jeden, zazpívali jsme si koledy, rozbalili dárky z adventního kalendáře, pochutnali si na cukroví a užívali si nových dárků, děkujeme za ně! V úterý jsme šli potěšit zvířátka do lesa, ozdobili jsme jim stromečky, do krmelce jsme dali seno a kaštany. Dokončili jsme přáníčka pro naše nejbližší. A nyní se už můžeme těšit na Vánoce. „Nechť kouzlo Vánoc projde Vašim domovem a zanechá za sebou klid, pohodu a štěstí.“ Foto zde.

KRÁSNÉ VÁNOCE VŠEM PŘEJE VYCHOVATELKA LÍDA

KROUŽEK ŠIKOVNÝCH RUČIČEK

V kroužku jsme si vytvářeli ze samotvrdnoucí hmoty stromečkové svícínky. Potom jsme je barvili a zdobil každý podle svého. Nadále pleteme, háčkujeme každý podle svých možností. Podívejte se na obrázky.

Vychovatelka Lída, 22.12.2016

DRUŽINA CHODÍ DO SAUNY

Školní družina začala navštěvovat místní saunu. Chodíme pravidelně každou středu od 13 hodin. Do sauny chodí v průměru 20 dětí. Chlapci a děvčata chodí zvlášť. Plníme zde různé úkoly, hrajeme na tichou poštu, vzájemně se masírujeme, hádáme řemesla, vymýšlíme příběhy. Zkrátka činnosti, kterými se v sauně zabavíme, proto se nám tam líbí. Nesmíme však zapomenout na otužování a její vliv na organismus. Děkujeme paní Kopecké, že nám vytváří pěknou atmosféru v sauně. Foto zde.

Vychovatelka Lída, 1.12.2016

KROUŽEK ŠIKOVNÉ RUČIČKY

Od října začal při školní družině kroužek ŠIKOVNÉ RUČIČKY. Letos se přihlásilo devět dětí (od druhé až do šesté třídy). Scházíme se každou středu od 15.30 do 16.30 h v družině. Prvním našim výtvorem bylo kreslení svého domu a vytváření krajkového rámečku z pergamenu. Můžete se podívat, jak se práce dařila. V listopadu a prosinci budeme háčkovat a plést, každý bude vytvářet jiný výrobek. Podívejte se na fotky.

Vychovatelka Lída, 11.11.2016

ŘÍJEN V DRUŽINĚ

Vyráběli jsme pavučinky z kaštanů, motali jsme vlnu, v družině máme nyní mnoho pavučinek. Dělají nám tam radost. Naše spolužačka Sofinka měla narozeniny a protože se přistěhovala z velké dálky a nemá tu moc kamarádů, oslava byla v družině. Děti pohostila krásným dortem – chobotnicí a každé dítě dostalo čepičku. Společně jsme si zahráli, zatancovali a zkrátka si to užili. V družině si hrajeme Kimmovy hry, učíme se pravidlům společenských her, využíváme fotbálek, hokej i hrací koberce nebo koutky. Rádi také malujeme a vyrábíme si své výrobky z papíru. Začali jsme stříhat látky na vyšívání, učíme se vyšívat, ale to je překvapení pro rodiče, tak více neprozradím. Koncem měsíce jsme připravovali v družině společnou kresbu naší školy, kterou jsme využili na dýňovém dopoledni ve škole. Foto zde.

Vychovatelka Lída, 9.11.2016

NOVÝ ŠKOLNÍ ROK

V novém školním roce jsme se trochu rozrostli. Školní družinu od září navštěvuje pravidelně 30 žáků. K pravidelné docházce jsme nemohly umístit ani jednu čtvrťačku, což mě velmi mrzí, ale jinak to nejde zařídit. Holky budete mi chybět. Přivítali jsme třináct nových prvňáčků. Navzájem se poznáváme, komunikujeme, přijímáme nová pravidla, která platí ve školní družině. Každý prvňák si vyrobil svého motýlka, starší děti pak náramky pro sebe, kamaráda nebo rodiče. Z bramborových tiskátek jsme natiskali podzimní sluníčka. Chodíme do lesa (houby nerostou, tak si stavíme různé domečky), do přírody, povídáme si, kde bydlíme, pozorujeme okolí, vzájemně se tolerujeme. Učíme se slušnému chování a zdravení ostatních lidí. Využíváme také místní sportoviště, ať už je to trampolína nebo travnatá část, průlezky atd.
Na konci měsíce jsem pro děti uspořádala BRAMBOROVÉ ZÁVODY. Tužkou musel každý bramboru dopravit klikatou cestou do cíle. Snaha byla veliká. Zde jsou výsledky:
v první třídě vyhrál M. Kališ, druhý byl K. Balcar, třetí S. Kličková. První místo u druháků obsadil J. Balcar, druhá byla E. Nývltová, třetí D. Švrčina. Ve třetí třídě zvítězil K. Píša, Š. Smékal byl druhý, třetí příčka patřila J. Kopřivovi. Absolutním vítězem s nejlepším časem se stal Kája Píša. Všem gratulujeme. Foto zde.

Vychovatelka Lída, 29.9.2016

Poslední reportáž z tohoto školního roku

Závěr června patřil přípravám na rozloučenou se čtvrťáky (scénka, kvíz, tanec druhaček). Musím moc pochválit všechna děvčata, která se ochotně do programu zapojila a pomohla mi. Nabarvily jsme jim na památku na školní družinu kšiltovky, každému do jiné barvy a všichni se jim podepsali. No a přišlo loučení. Čtvrťáci koukali, když do družiny přišli jejich dvojníci. Kvíz s mnoha otázkami byl vyrovnaný a tanec druhaček byl završením programu v družině. Poté jsme šli závodit do tělocvičny a pak se ozval telefon a přijelo malé překvapení pro všechny. Dorazila PIZZA! To bylo ohlasů. Moc nám chutnala a chtěla bych také poděkovat manželům Sukovým za tento sponzorský dar. Moc děkujeme. Bylo to báječné. Diskotéka a hry zakončily loučení se školním rokem, prvňáci a druháci odešli domů a v družině spal jen 3. a 4. ročník. Naposledy si mohli pohrát se vším co je v družině, před spaním jsem jim vypravovala dvě pohádky na přání a rozloučenou. Bylo to moc fajn. Přeji čtvrťákům, ať se jim daří a s ostatními dětmi se uvidím v září. Děkuji moc za kytičky a dárečky, které jsem od Vás dostala a těším se na září. Ahoj a odpočívejte. Foto zde.

Vychovatelka Lída, 4.7.2016

Kroužek šikovných ručiček skončil

Poslední prací, kterou děvčata dělala, byly kabelky a polštáře. Háčkovaly jsme krátké a dlouhé sloupky, pecičky, nabíraná oka… Každá si vybrala něco jiného, podle svého výběru. Starší se naučily podle návodu háčkovat čtverce, šestiúhelníky, pak je sešívaly. Mladší si vybraly lehčí vzory. Podívejte se, jaké máme výrobky. Rozloučily jsme se a zakončily školní rok.

Vychovatelka Lída, 28.6.2016

Jak hodnotila naši družinu praktikantka Káťa

Družina v Havlovicích je jednou ze smíšených družin, to znamená, že do ní chodí děti ze všech ročníků na škole. Takovéto družiny jsou především vesnické, ve městech mají družiny rozděleny do oddělení z důvodu množství dětí. Co bych k naší družině řekla? Především, že mají děti skvělé vedení. Paní učitelka je energická, pro děti vymýšlí různé akce a nechybí jí ani rozdávání lásky, kterou děti stále potřebují. Více zde.

Kateřina Asterová, 14.6.2016

Dovednosti na koloběžce

6. června jsem uspořádala pro děti soutěž na koloběžce. Akce se zúčastnila praktikantka Káťa Astrová, která byla s námi v družině od 23. května do 10. června. Kdo měl, přivezl si koloběžku, někteří si ji mohli vypůjčit na hřišti. Jízdu zručnosti zvládl každý, slalom také. Děti se rozdělily do tří skupin a mohly jsme soutěžit. Vyhrálo družstvo chlapců. Nesoutěžíme pro výhru, ale pro radost z pohybu. Odměnou byly sladkosti a dobrá nálada. Foto zde. Praktikantka Káťa si ještě zařadila do programu povídání o dopravě, chodcích, dopravních prostředcích, pexeso, testy… Mohla si vyzkoušet práci s dětmi a vše, co k této práci patří. Byla moc šikovná a má dobrý vztah k dětem. V pátek jsme se s ní rozloučili písničkou, kterou jsem složili pro ni a namalovali obrázky na památku. Rádi na tebe budeme vzpomínat, Káťo!

Vychovatelka Lída, 13.6.2016

Oslava dětského dne

Svátek dětí jsme v družině oslavili tradičně VELKÝM ČLOVĚČE, NEZLOB SE. Dětem se hra moc líbí, přály si ji zahrát, proto jsem plnila jejich přání. Rozdělili jsme se do čtyř skupin, červení, zelení, žlutí a modří. Byla to paráda, kdo se může stát na chvíli figurkou na hracím poli. Děkujeme maminkám za dobroty a meloun od paní Renzové moc chutnal. Posuďte sami, děti si na akce píší recenze. Zde jsou práce Ádi, Jéni a Natky. Foto zde.

Vychovatelka Lída, 13.6.2016

GOLFOVÝ TURNAJ

Další akcí naší družiny byl Golfový turnaj. Nejdříve jsme trénovali na malém golfovém hřišti a další týden jsme hráli soutěž v minigolfu. Děti se moc snažily, někomu se dařilo, někomu ne. A kdo se stal absolutním vítězem? Adam HORÁK, který s počtem 44 bodů získal celkové vítězství. Soutěž byla rozdělena po třídách. Vítězem první třídy se stal Jeník Balcar (74 b.), u druháků to byl Štěpán Smékal (51 b.), u nejstarších žáků to byl již zmiňovaný absolutní vítěz Adam H. Odměnou byla sladkost pro všechny, diplomy, které mám vyráběla praktikantka Káťa a ceny. Vítězům gratulujeme. Podívejte se na fotogalerii.

Vychovatelka Lída, 2.6.2016

JAKÝ BYL DUBEN V DRUŽINĚ?

V polovině dubna jsme ukončili saunování. Moc se nám v sauně líbilo, navštěvovalo ji okolo patnácti žáků. Moc se těšíme na další spolupráci s paní Kopeckou. Tímto bych chtěla poděkovat OÚ Havlovice, že nám umožňuje saunu navštěvovat. Dočetli jsme četbu na pokračování od Jiřího Žáčka: Krysáci jsou zase spolu. Povídali jsme si o knize a namalovali si nejzajímavější historky z ní. Chodíme na pravidelné procházky do okolí, učíme se poznávat kytičky, stromy, pozorujeme, co je nového kolem nás. Na rybárně jsme pozorovali labutě, kachny, lysky,… Využíváme také sportoviště u školy, trampolínu, průlezky a nesmí chybět ani fotbálek. Od poloviny měsíce jsme vyráběli malé čarodějnice (dárek pro ostatní děti), velkou čarodějnici na hranici a samozřejmě nemohl chybět ani čarodějnický lektvar. Ukázali jsme si, jak se dělá ovocný salát, i když ingredience byly poněkud jiné (např. myší ocásky, žížaly, hadí žluč, housenky apod.) Na lektvárku jsme si pochutnali, a protože děti přinesly hodně surovin, další týden měl lektvar repeté. Děti si vybíraly pohádku, kterou jsme začaly nacvičovat. Premiéru bude mít ve čtvrtek 12.5. v tělocvičně. Podívejte se na fotogalerii.

Vychovatelka Lída, 11.5.2016

KROUŽEK ŠIKOVNÝCH RUČIČEK
CO JSME VYROBILY OD LEDNA DO DUBNA

Po Vánocích jsme pletly a háčkovaly. Každá podle svých možností. Děvčata, kromě Vendulky dělala SOVIČKU na mobil. Vendulka si pletla čepici. Protože nám práce zabrala více času, každá z holek dokončovala práci jinak, některá začala dělat obrázek svého zvířátka. Tentokrát byl náš kamarád hřebík (zatloukání) a vlna. Obrázky se moc povedly. Na Velikonoce si každá udělala velikonočního beránka, tentokrát však z popcornu. Nyní podle výběru holek všechny háčkujeme a učíme se např. pecičky, tažená oka a jiné způsoby háčkování. Háčkujeme kabelky nebo polštáře. Podívejte se na fotky, jak se nám daří.

Vychovatelka Lída, 18.4.2016

PIŠKVORKOVÝ a DRUŽINOVÝ KRÁL

Poslední týden v březnu a první týden v dubnu jsme hráli v družině piškvorky. Děti byly rozděleny do tří skupin - první a druhá třída, třetí se čtvrtou hrály společně. Tři vítězové z každé skupiny pak postupovali do velkého finále o DRUŽINOVÉHO KRÁLE. Celkem hrálo 27 dětí. Jak vše dopadlo se dozvíte zde. Vítězům gratulujeme! Podívejte se na fotogalerii.

Vychovatelka Lída, 11.4.2016

BŘEZEN V DRUŽINĚ

V březnu 2016 jsme se věnovali v družině jaru a jeho radovánkám, vyráběli si sluníčka. Trénovali a opakovali písničky na „Smrťačku“. Povídali a hledali kytičky, které k jaru patří. Připravovali se na Velikonoce, vyráběli jsme VELIKONOČNÍ SLEPIČKY do oken, ukazovali si novou techniku barvení „mramorování“ vajec. Děti si vyráběly vajíčka, tentokrát nalepovaly mramorované skořápky na vejce. Naučili jsme se provlékat stuhu a opakovali velikonoční koledy. Pravidelně navštěvujeme saunu, čteme Kouzelné pohádky na pokračování, chodíme do přírody. Nesmím zapomenout na trampolínu, na kterou se děti už moc těšily. A co nás čeká poslední týden v březnu? Piškvorkový turnaj, na který děti trénují. Kdo bude Piškvorkovým králem Vám napíši v další reportáži. Foto zde.

Vychovatelka Lída, 23.3.2016

PLES ŠKOLNÍ DRUŽINY

Poslední únorové pondělí jsem pro děti připravila PLES ŠKOLNÍ DRUŽINY. Vstupenkou na ples bylo společenské oblečení a dárek do tomboly (poděkování patří rodičům, kteří dali dětem krásné dárky pro ostatní). Na začátku plesu nám zahrála Linda Dibelková na flétničku. Po kulturním muzicírování mohla začít zábava. Povídali jsme si, jaké je to na opravdovém plese dospěláků, co tancují a jak se baví. Začali jsme soutěží ve čtyřech družstvech, přenášeli jsme věci a první družstvo mělo výhodu při losování tomboly. Poté následovaly soutěže v tancích, s balónkem, kloboukem a jiné. Připili jsme si dětským šampáněm, vylosovali tombolu, občerstvili se u stolů a poté byla volná zábava a tanec. Odměnou byly mlsotky a balónek, který si odnesl každý domů. Náš ples se zkrátka VYDAŔIL, užili jsme si spoustu legrace a zábavy. A to je to nejdůležitější. Je nám spolu moc dobře. Soudím tak z pozitivního ohlasu dětí (v písemné a grafické podobě). Už se těším na další akci. Foto zde.

Vychovatelka Lída, 3.3.2016

ÚNOR JAKO NA JAŘE

V únoru nebyl vůbec sníh, nemohli jsme provozovat žádné zimní sporty, za to jsme mohli hrát fotbal a využívat průlezek na hřišti. Vyráběli jsme z lýkového provázku překvapení pro maminky, pravidelně navštěvujeme saunu, dočetli jsme příběh o hajném Robátkovi. Čteme pravidelně v pondělí, ve středu a v pátek. Děti měly týden jarní prázdniny a poslední den v únoru nás čekalo překvapení (o něm bude další reportáž). Foto zde.

Vychovatelka Lída, 3.3.2016

LEDEN 2016

Vyráběli jsme voňavé sněhuláky z kokosu, který jsme lepili na sklenice a pak už zbývalo jen dotvořit jednotlivé prvky, nastříhat látku, nos ze sádry a oči. Každý byl jiný. Děti je mohou využít jako kasičku nebo stojan na pastelky. Využíváme stále led, chodíme každý den bruslit, navštěvujeme pravidelně saunu, hrajeme si na sněhu, stavěli jsme sněhuláky. Dočetli jsme knihu na pokračování (Jiří Žáček: Krysáci) a začali novou od Václava Čtvrtka - O hajném Robátkovi. V družině stavíme překrásné stavby z kostek, vznikají tak různé koutky, ve kterých si můžeme hrát a respektujeme jeden druhého. Foto zde.

Vychovatelka Lída, 21.1.2016

LYŽAŘSKÝ VÝCVIK

V týdnu od 11.1. do 15.1. jezdily děti odpoledne na lyžařský výcvik. Výcvik byl v rámci školní družiny, s dětmi jezdil pan ředitel a zbylé děti zůstávaly v družině. Počasí nám moc nepřálo, neboť do středy pršelo (na horách nikoliv), poté napadl sníh. Zážitky však byly veliké. Podívejte se na obrázky.

Vychovatelka Lída, 21.1.2016

HAVLOVIČTÍ ŠKOLÁCI SE ZDOKONALUJÍ V BRUSLENÍ

Využíváme počasí a led u školy na bruslení. Chodíme každý den odpoledne i v rámci hodin tělesné výchovy, pokud nám to počasí dovolí. Už umíme skoro všichni bruslit, to je paráda, protože nám pohyb přináší radost. Podívejte se na obrázky.

Vychovatelka Lída, 7.1.2016

Měřeno od 5.4.2016