ZŠ Havlovice - aktuality 2015

Aktuality     Základní informace     Plán činnosti     Fotogalerie
Školní vzdělávací program     Školní řád     Prázdniny     Projekty


VÁNOČNÍ DEN

V úterý 29. 12. 2015 jsme prožili ve škole moc pěkný den. Nejprve jsme si povídali o Vánocích, o vánočních zvycích, o tom, jak se Vánoce slaví v jiných zemích. Rozkrajovali jsme jablka, pouštěli lodičky, vykapávali vosk, házeli slupky od jablek a střevíce a tak dále. Povídání nám zpestřily děti zahráním koled. Martin S. hrál na kytaru, Natálka K. na příčnou flétnu a Anežka K. na varhánky. Také jsme ochutnávali výborné cukroví. Po svačině k nám přišel JEŽÍŠEK a všem dětem nadělil dárečky. A jako to bylo v naší besídce, všichni jsme jednohlasně řekli: DĚKUJEME, JEŽÍŠKU! Každý se se svým dárečkem chvilku potěšil, potom jsme si uklidili, podívali se na pohádku, jak Pat a Mat pekli vánočku, popřáli jsme si vzájemně pěkné Vánoce a rozešli jsme se na prázdniny. FOTO zde.

Hana Prokopová, 30.12.2015

PŘEKVAPENÍ NA KRÁLOVĚ KOPCI

V pátek 18. 12. 2015 jsme si zpestřili třetí adventní týden vycházkou na Králův kopec. Královi nás pozvali do svého vláčkového království. Pan Král má celou místnost ve sklepě zařízenou jako na výstavě mašinek. Na pohyblivém stole s ovládacími panely se rozjížděly vlakové soupravy, vlaky zastavovaly na nádražích, projížděly tunely, přejížděly mosty, lokomotiva zastavila, když se na semaforu rozsvítila červená, ve tmě vše svítilo. Děti v krajině našly rybník, náš Králův kopec, hrad, svatebčany před radnicí, myslivce na posedu, dřevorubce, obíhaly stůl a stále nacházely nové a nové postavičky. Dětem se tady moc líbilo, ani se jim nechtělo zpátky do školy. Paní Martina Králová se zase pochlubila perníkovou zimní vesničkou. FOTO zde.

Hana Prokopová, 21.12.2015

NÁVŠTĚVA PÁŤÁKŮ

Ve čtvrtek 17. 12. 2015 nás navštívili naši bývalí čtvrťáci. Moc jsme se na ně těšili, poslali jsme jim pozvánku s fotografií, upekli jsme pro ně vánoční cukroví, pěkně jsme nazdobili třídu a uvařili čaj. Všech 12 páťáků (kromě nemocné Terky) se dostavilo. Popovídali jsme si o tom, jak se jim na nové škole daří, na co vzpomínají (na Hořičkách i na Lánech hlavně na dobrou kuchyň, pěkné záchody a rodinné prostředí), co se jim líbí a co ne, kdo se chystá na gymnázium, bylo toho hodně, s čím se chtěli pochlubit. Máme radost, že nedělají havlovické škole ostudu, ale že na ně slyšíme chválu. Dvě hodiny utekly jako voda, po cukroví z tácků se jen zaprášilo, tak nezbylo nic jiného, než si popřát spoustu dárků pod stromečkem a hodně jedniček na pololetním vysvědčení a rozloučit se. FOTO zde.

Hana Prokopová, 21.12.2015

VÁNOČNÍ ZVONĚNÍ

13. 12. 2015 jsme potěšili naše rodiče, babičky, dědečky, sourozence a známé celoškolním divadlem letos nazvaným Vánoční zvonění. Představili jsme se také už i ve čtvrtek a v pátek asi 300 dětem z okolních základních a mateřských škol, které se přijely na nás v období adventu podívat. Už na podzim jsme se dohodli, o čem by mělo naše vystoupení být a pak jsme všichni do jednoho začali hledat básničky, písničky, vymýšlet scénář a tanečky, vyrábět rekvizity, malovat kulisy, připravovat kostýmy a různé zvonečky. Děti se nejprve seznamovaly s textem, pak se ho učily a nejtěžší bylo zvládnout slovo, zpěv i pohyb dohromady. Ve škole i školce máme samé šikulky, kteří to zvládli výborně a zaslouží velikou POCHVALU! Odměnou pro pedagogy i pro děti byl veliký potlesk a pochvala z úst rodičů. Děti potěšil i zvoneček, který si odnesly domů. A jak to řekli v naší besídce andílci - přejeme Vám pohodové Vánoce, hodně štěstí, zdraví, klidu, lásky, najděte si čas na koledu, na povídání, na procházku, ať je Vám s Vašimi dětmi dobře! FOTO zde. Reportáž Televize JS je zde.

Hana Prokopová, 15.12.2015

ČERTOVSKÝ DEN

V pátek 4. 12. 2015 naše čertovské úkoly ve škole vyvrcholily v tělocvičně, kde na nás čekala netradiční překážková dráha. Nejrychlejší čertíci z každé třídy -DAVID ŠVRČINA, ŠTĚPÁN SMÉKAL, SABINA KÁBRTOVÁ, ADAM HORÁK - si za odměnu vytáhli z čertovské punčochy čokoládového sněhuláka ve zvonečku. Samozřejmě i na všechny ostatní odvážné závodníky čekala sladká odměna. Jakmile závody skončily, objevila se v tělocvičně neobvyklá návštěva - MIKULÁŠ, ANDĚLÉ a ČERTI. MIKULÁŠ ty hodné děti pochválil, ČERTI těm zlobivým školákům namalovali černé znamení. Všichni pak museli přeskočit čertův ocas a ANDĚLÉ rozdávali dětem balíčky. Žáci pro ně měli připravené písničky s tanečkem, které se MIKULÁŠI moc líbily. Věříme, že zlobivé děti svůj slib dodrží a zkusí se polepšit. FOTO zde.

Hana Prokopová, 10.12.2015

NÁVŠTĚVA TANEČNÍ AKADEMIE

Ve středu 2. 12. 2015 jsme všichni z mateřské i základní školy navštívili taneční akademii, kterou pořádala Základní umělecká škola Anny Marie Buxton v Úpici. Tentokrát na téma z pohádky do pohádky. Naše žákyňky jsme mohli vidět jako pruhované čmeláčky, jako horolezce, nebo jako Šreka. Obdivovali jsme i vystoupení starších tanečnic. Návštěvou úpického divadla jsme si zpříjemnili adventní období. Obrázky jsou zde.

Hana Prokopová, 2.12.2015

ROZSVĚCENÍ VÁNOČNÍHO STROMKU

V neděli 29. 11. 2015 se konalo první slavnostní rozsvěcení nového vánočního stromku v našem parku. Na úvod doprovodil žesťový kvintet pod vedením pana Hofmana Evu Dvořáčkovou, která zpívala známé koledy. Potom zazpívali žáci naší školky a školy koledy Jak jsi krásné neviňátko, Veselé vánoční hody a Pásli ovce Valaši a zarecitovali vánoční básničku. Pan starosta zmáčkl "kouzelný knoflík" a stromeček se rozzářil modro - bílými světýlky a ze všech dětských pusinek se ozvalo "jéééééé". Jenom škoda, že místo deště nepadaly sněhové vločky. Na každého čekal pro zahřátí kelímek horkého čaje nebo teplé medoviny. FOTO zde. Reportáž z akce bude na Televizi JS pravděpodobně ve čtvrtek 3. prosince.

Jaroslav Balcar, 1.12.2015

ČTVRTLETÍ

Toto období je spojováno se spoustou písemných prací a nejinak tomu bylo i na naší škole. Hodnocení svých dětí prokonzultovali rodiče s učiteli na schůzce, která se konala ve středu 18. 11. 2015. Ze starších žáků se může pochlubit samými jedničkami Natálka Kociánová a Adam Horák. U menších dětí je jedničkářů více. Škola zakoupila nový počítačový program na vyjmenovaná slova. Třeťáci teď vyjmenovaná slova probírají, tak doufáme, že se jim program bude líbit a přispěje k dokonalejšímu procvičení učiva. Také začínáme s nácvikem našeho vánočního vystoupení. Učíme se texty, zpíváme koledy, vyrábíme rekvizity při pracovním vyučování i doma. Tak ať se nám daří! Zde jsou obrázky.

Hana Prokopová, 24.11.2015

PODZIMNÍ ÚKLID

Ve středu 4. 11. 2015 si žáci od první do čtvrté třídy přinesli do školy hrábě, využili pěkného počasí a hrabali listí kolem školy a okolo sportovního areálu. Všichni byli velice pracovití a šikovní a byli rádi, že mohli přispět svou prací ke zkrášlení okolí naší školy. Za shrabané listí dostali od učitelů pochvalu a sladkou odměnu. Prohlédněte si obrázky.

Hana Prokopová, 5.11.2015

DÝŇOVÝ DEN

V pondělí 2.11. 2015 se na naší škole uskutečnil DÝŇOVÝ DEN. Děti přišly do školy bez tašek a ve sportovním oblečení. Rozdělili jsme je do tří skupin. První skupina vyráběla netopýry, druhá malovala dýňáky zvláštní technikou pomocí fixírky a třetí skupina závodila v tělocvičně. Skupinky si stanoviště po půl hodině prostřídaly. Po svačině žáci absolvovali vědomostní kolečko kolem školy a sportovního areálu, kdo nebyl zrovna na trase, tak maloval dýni křídou na asfalt a potom hrál míčové hry. Na závěr jsme si vysvětlili, co to jsou DUŠIČKY a HALOWEEN a vyhodnotili jsme nejlepší družstvo - bylo to družstvo, ve kterém soutěžili žáci Anežka Kultová, Pavel Kraus, Tomáš Tomčiak, Jenda Vlček a Adélka Dvořáčková. Všichni byli za snahu odměněni sladkostí a odcházeli domů s pěkným pocitem a pamětním listem. Obrázky jsou zde.

Hana Prokopová, 3.11.2015

JAK PEJSEK S KOČIČKOU SLAVILI 28. ŘÍJEN

Ve čtvrtek 22. října jsme si připomněli, že budeme slavit státní svátek - vznik samostatné Československé republiky. Žáci 3. a 4. třídy si připravili pohádku od pana Čapka: Jak pejsek s kočičkou slavili 28. říjen. Zahráli ji jak pro své mladší spolužáky, tak pro děti ze školky. Všem se scénka moc líbila a šikovné herce diváci odměnili potleskem. Po tomto představení jsme se vydali k pomníku T.G.M. do našeho nového parčíku. Pověděli jsme si něco o událostech roku 1918, zazpívali naši hymnu a oblíbenou písničku pana Masaryka - Ach, synku, synku. Myslím, že si děti ve středu vzpomenou, proč jsou vlastně doma a proč všude vlají prapory. Obrázky jsou zde.

Jaroslav Balcar, 23.10.2015

BĚH SPADANÝM LISTÍM

Ve čtvrtek 8. 10. 2015 jsme za pěkného podzimního počasí uspořádali již tradiční běh spadaným listím v Dolečkách. Po nástupu a krátkém rozcvičení se vydali na trasu čtvrťáci. První doběhl ADAM HORÁK, druhý MARTIN SPIELBERGER a třetí VENDULA MENŠÍKOVÁ. Ve třetí třídě jsme vyhlásili jenom jedno první místo a to obsadila ANEŽKA KULTOVÁ. Ve druhé třídě si pro zlato doběhl ŠTĚPÁN SMÉKAL, pro stříbro ŠŤĚPÁN ASTR a pro bronz MAGDALÉNA FIALOVÁ. V první třídě první místo vybojoval TOMÁŠ TOMČIAK, druhé LENKA BEKROVÁ a třetí ŠIMON VLČEK. Všechny děti zaslouží pochvalu, protože se snažily a vítězům gratulujeme! FOTO Obrázky jsou zde.

Hana Prokopová, 12.10.2015

SCÉNKA O SVATÉM VÁCLAVOVI

Ve škole jsme si připomněli státní svátek - Den české státnosti. Žáci 3. a 4. třídy zahráli loutkové představení o smrti knížete Václava. Školáci zvládli jak pohyb loutek, tak i jejich proslovy. Dětem z mateřinky i prvňákům a druhákům se scénka líbila a odměnily nás potleskem. Kašpárek všem dětem také zadal domácí úkol, který musely do druhého dne splnit. Teď všichni víme, proč jsme byli v pondělí doma, kdo to byl kníže Václav a kde ho můžeme vidět a kdo je ukrytý v hoře Blaník. Obrázky jsou zde.

Hana Prokopová, 7.10.2015

LOUTKOVÉ DIVADLO

V pátek 25. 9. naši školu navštívili dva členové z loutkového divadla Drak z Hradce Králové Jednoduchou scénu si nachystali v mateřské škole a všechny děti tady shlédly loutkové představení Čertova nevěsta. Děti celý příběh se zájmem sledovaly a hercům pomohly zpívat. Nakonec - jako v každé pohádce - dobro zvítězilo nad zlem. Potěšila nás pochvala od hradeckých herců, že naše děti pěkně zpívaly a byly ukázněné. Podívejte se na obrázky.

Hana Prokopová, 7.10.2015

NOVÉ ROSTLINKY PŘED ŠKOLOU

Během prázdnin jsme pod vedením paní učitelky Yvony Friebelové osázeli mladými rostlinkami betonové truhlíky před školou. Starší školáci ocenili změnu a s chutí si vzali na starost péči o nové truhlíky - zalévání, kypření, pletí. Jsou rádi, že mohou také svou troškou přispět k hezčímu prostředí kolem školy. Obrázky jsou zde.

Hana Prokopová, 7.10.2015

POŽÁRNÍ OCHRANA OČIMA DĚTÍ - literární a výtvarná soutěž

Ve středu 24. 6. naši školu navštívili havlovičtí hasiči, aby vyhodnotili místní kolo v soutěži POŽÁRNÍ OCHRANA OČIMA DĚTÍ. Nejdříve nám ukázali hasičská auta a jejich vybavení, pochválili 9 dětí, které začaly chodit do hasičského kroužku a předali nejúspěšnějším dětem odměny. Připojujeme přehled oceněných soutěžících: 1. třída - Majda Fialová, Adéla Dvořáčková, Štěpán Astr. 2. třída - Anežka Kultová, Sabina Kábrtová, Natálka Kociánová. 3. třída - Adam Horák, Martin Spielberger, Vendula Menšíková. 4. třída - Vítek Bekr, Lucka Viková, Barča Sobolíková a Kuba Dibelka. 4. třída - básničky - Iva Petirová, Kuba Dibelka, Danek Mach. Okresní kolo: básničky - Iva Petirová, Kuba Dibelka, výkresy - Adéla Dvořáčková, Martin Spielberger. Krajské kolo: básničky - Kuba Dibelka, Iva Petirová.

Jaroslav Balcar, 9.7.2015

NÁVŠTĚVA LÁNSKÉ ŠKOLY

V úterý 23. 6. jsme se se čtvrťáky vydali na lánskou školu, aby se mohli seznámit s tím, co je od září bude čekat. Přijal nás pan ředitel Petr Kalousek a velmi ochotně nás provedl po celé škole, vše našim dětem ukázal, objasnil a s úsměvem odpověděl na všechny naše otázky. Děti se mohly sklouznout na velké skluzavce, nahlédly do jídelny, tříd i tělocvičny, prohlédly si nástěnky... Všichni dostali lánskou tašku s časopisem Úl a drobným dárkem. Žáci budou chodit společně do jedné páté třídy. Věříme, že se jim tam povede dobře a že havlovické škole nebudou dělat ostudu.

Hana Prokopová, 9.7.2015

Jaký byl poslední měsíc ve školní družině?

Jaký byl poslední měsíc ve školní družině? DĚTSKÝ DEN jsme oslavili hrou Velké člověče, nezlob se. Další akcí byly závody na koloběžkách na hřišti. Chodili jsme do přírody, využívali sportoviště a nezapomenutelné byly i zmrzlinové pátky. Závěr roku jsme zakončili spaním ve školní družině. Podrobnější informace jsou jsou zde. Prohlédněte si také obrázky.

Vychovatelka Lída, 6.7.2015

VYSVĚDČENÍ

V úterý 30. 6. jsme na naší škole ukončili školní rok a předali žákům vysvědčení. Také jsme se v kulturním domě rozloučili s našimi 13 čtvrťáky. Pan ředitel jim předal pamětní list a pan starosta knihu o havlovickém hradě. Jedničkáři (Valča Čepelková, Káťa Krumpholzová, Štěpán Hanl, Věra Nývltová, Iva Petirová a Tereza Renzová) obdrželi k vysvědčení malý dárek. Po slavnostním předání vysvědčení jsme si popovídali s panem starostou o naší obci, o tom, co děti zajímá. Našim čtvrťákům jsme popřáli nejen pěkné prázdniny, ale i hodně úspěchů na nové škole. Foto zde.

Hana Prokopová, 1.7.2015

VÝLET

V pondělí 29. 6. jsme se všichni vydali na celodenní výlet do Hradce Králové. Nejprve jsme navštívili nově otevřené planetárium, kde jsme si mimo jiné prohlédli noční oblohu, poznávali jsme známá souhvězdí a velké hvězdy, planety, Slunce, naši galaxii a letěli jsme na Měsíc. Po naučném programu jsme se šli odreagovat do Tonga, kde jsme se vyřádili na trampolínách, skluzavkách, skákacích hradech, lezecké stěně a na spoustě dalších atrakcích. Spokojení a příjemně unavení jsme se v 16 hodin vrátili domů. Foto zde.

Hana Prokopová, 1.7.2015

MALÝ KONCERT

V úterý 23. 6. jsme v odpoledních hodinách v rámci hudební výchovy uspořádali malý koncert. Představili se nám žáci, kteří hrají na flétnu, klarinet a piano v úpické zušce. Potleskem a malým dárkem jsme odměnili Anežku Kultovou, Natálku Kociánovou, Ivu Rychtervou, Věru Nývltovou, Valču Čepelkovou, Lucku Vikovou a Ivu Petirovou. Foto zde.

Hana Prokopová, 1.7.2015

HURÁ, PRÁZDNINY

V pondělí 22. 6. jsme s celou školou navštívili areál na Dlouhých Záhonech. Zde známý zpěvák Standa Hložek svým zpěvem doprovázel tanečnice z úpické zušky. Mezi nimi byla i spousta havlovických školaček. My v hledišti jsme měli štěstí, že jsme nezmokli. Účinkující jsme odměňovali potleskem. Jejich vystoupení nás příjemně naladilo na již očekávané prázdniny. Foto zde.

Hana Prokopová, 1.7.2015

HAVLOVICKÁ OLYMPIÁDA

V úterý 16. 6. se v našem sportovním areálu konala olympiáda okolních málotřídních škol v atletice. Čtyři nejlepší závodníci z každé třídy reprezentovali svoji školu. My jsme nastoupili v nových sportovních úborech. Stačilo vidět červené triko a už jsme věděli, že do cíle dobíhá náš školáček. Celkově jsme si vedli dobře. 4. třída - 1. místo - VÍT BEKR, 2. místo - JOSEF ZIMA. 3. třída - 2. místo - ADAM HORÁK. 2. třída - 3. místo - ANEŽKA KULTOVÁ. 1. třída - 2. místo -ŠTĚPÁN SMÉKAL. Gratulujeme! Bojovali jste ze všech sil. Po skončení olympiády se děti nasvačily a sportovní den pokračoval turnajem ve VYBÍJENÉ. Ve vybice vyhrálo družstvo Batňovic, do školy si odvezlo putovní sluníčko. Naše havlovické družstvo bylo druhé a na třetím místě se umístilo družstvo z Velkých Svatoňovic. FOTO zde.

Hana Prokopová, 19.6.2015

ZAKONČENÍ KERAMIKY

11. června se konalo poslední setkání s Evou v rámci keramického kroužku, na kterém byla vyhodnocena soutěž o nejlepší vlastnoručně vyrobený a vymyšlený výrobek. Medailová místa obsadili: JAKUB DIBELKA, JOSEF ZIMA, VÍT BEKR, TEREZA RENZOVÁ a BARBORA SOBOLÍKOVÁ. Tito žáci dostali tašku s odměnami a diplom, ostatní si mohli za snahu vybrat jedno štěstíčko v obálce. Žákům se v kroužku líbilo a budou rádi v tvořivé práci s hlínou pokračovat i příští rok. FOTO zde.

Hana Prokopová, 19.6.2015

SOUTĚŽ V POZNÁVÁNÍ BYLIN

Žáci se již od jara seznamovali s kvetoucími bylinami z našeho okolí. Poznávání rostlin vyvrcholilo soutěží, kterou jsme si zařadili na 1. června, a tak jsme si zpříjemnili den dětí. Z 27 vystavených rostlinek vítězky poznaly 26, 25 a 24 bylin. Mezi těmi nejlepšími byla TEREZA RENZOVÁ, VALERIE ČEPELKOVÁ a IVA PETIROVÁ. Pochvalu si zaslouží i Adam Horák a Martin Spielberger, Kuba Dibelka, Vítek Bekr, Káťa Krumpholzová a Pepa Zima. Je dobře, když děti na vycházce poznají ty nejběžnější rostliny. FOTO zde.

Hana Prokopová, 2.6.2015

NEJRYCHLEJŠÍ VEVERKA

19. 5. třeťáci a čtvrťáci soutěžili při tělesné výchově ve šplhu na tyči. Nejrychleji nahoru vyšplhal Vítek Bekr, hned za ním se umístil Adam Horák a Martin Spielberger a bramborovou medaili vybojovala jediná dívka Káťa Krumpholzová a Pepa Zima. Vítězové byli odměněni diplomem, malou hračkou a sladkostí. Byli jste šikovní - gratulujeme!

Hana Prokopová, 21.5.2015

Oblastní kolo soutěže mladých zdravotníků

Ve středu 6. 5. se v parku u Lesnické akademie v Trutnově konalo oblastní kolo soutěže mladých zdravotníků. Naši školu reprezentovalo pět vybraných žáků ze zdravotního kroužku. Byli to: Martin Spielberger, Valerie Čepelková, Kateřina Krumpholzová, Tereza Renzová a Barbora Sobolíková. Umístili se na krásném 2. místě. Poděkování patří i vedoucím zdravotního kroužku paní Radce Kubečkové a paní Petře Vlachové, také paní Lence Čepelkové, která je na závody doprovodila. Děti přes nepřízeň počasí dokázaly, že mají dobré znalosti jak ve zdravovědě, tak v dopravě, tělocviku i v prvouce. Máme velikou radost a gratulujeme! Obrázky jsou zde.

Hana Prokopová, 17.5.2015

DEN MATEK

Ve středu 13. 5. si žáci naší školy připravili pro maminky k jejich svátku besídku. 1. a 2. třída zahrála pohádku Sněhurka. Třeťáci a čtvrťáci potěšili maminky a babičky pohádkou Chytrá horákyně. Na závěr za doprovodu flétny a trianglu děti zazpívaly písničku a zarecitovaly básničky. Pak se rozběhly ke svým maminkám s dárečky a přáníčky, které vyrobily v hodinách pracovního vyučování. Věříme, že jsme maminkám udělali radost. FOTO zde.

Hana Prokopová, 17.5.2015

ROZESMÁTÝ SVĚT

ZŠ Bří Čapků každoročně vyhlašuje výtvarnou soutěž Rozesmátý svět - tentokrát na dopravní téma. Děti se snažily ze všech sil, aby se jejich obrázky porotě líbily. Ve středu 13. 5. si pro diplom a odměnu jeli Pavel Job z 2. třídy, který za svůj autobus dostal 2. místo. V kategorii starších žáků získala 1. místo Vendula Menšíková se svou meziplanetární dopravou a 2. místo Martin Spielberger se svou lokomotivou. Oceněným vítězům gratulujeme! FOTO zde.

Hana Prokopová, 17.5.2015

DEN ZEMĚ

22. 4. jsme si na celé škole připomněli, že naše Země má svátek. V obou třídách jsme si povídali o ekologické problematice, o třídění odpadů a recyklaci, o lese, o pěkném a znečištěném životním prostředí, o ozonové díře, o tom, jak se naše planeta mění, jak na ní přibývá lidí, jak jí i my můžeme pomoci. Děti se do rozhovorů se zájmem zapojovaly, při čtení jsme si naše poznatky doplnili čtením bajky a při pracovním vyučování jsme pomáhali planetě Zemi zašít ozonovou díru a nakreslili jsme krásnou, čistou Zeměkouli se zdravým stromem a malými ptáčátky. Naše povídání vyvrcholilo v pátek vycházkou, na kterou jsme byli vyzbrojeni pytli a rukavicemi. Parta menších dětí poctivě vyčistila Malou Stranu a Výsluní, větší děti uklidily Picimberk a vracely se kolem Šiškovny a rybníka zpátky. Věříme, že jsme naší Zemi udělali radost a že z řad našich dětí nikdo odpadky vyhazovat nebude. Prohlédněte si fotogalerii.

Hana Prokopová, 17.5.2015

VÝLET DO BATŇOVIC

Ve čtvrtek 7. května 2015 odjela naše škola na vystoupení žáků do Batňovic. Vystoupení bylo moc pěkné. Cestou zpět jsme se zastavili v našem parčíku, abychom si řekli, co se stalo 8. května. Hymnou jsme uctili památku. Foto zde.
Vychovatelka Lída, 16.5.2015

ČARODĚJNICE

30. 4. jsme ve škole vyráběli čarodějnice, v družině si připravili čarodějnický lektvar, aby se jim lépe létalo a v 18 hodin jsme se všichni slétli u Háječku. Každá čarodějnice, či čaroděj potvrdili svou účast namalováním obrázku na novou cestu a za odměnu dostali voňavý škapulíř. Poté hlavní čaroděj zapálil oheň. Aby oheň vzplál, museli jsme zarecitovat kouzelné zaříkávadlo. Všichni jsme se potom vydali za hlavním čarodějem, který vezl kolečko s ohněm a cestou jsme plnili úkoly. Tak třeba jsme házeli škrpálem na cíl, mezi čarodějnicemi jsme běželi slalom, trefovali jsme se do papírové čarodějnice a přenášeli jsme zlaťáky. Za splněné úkoly jsme dostali sladkosti a konečně mohli hasiči s naším ohněm zapálit velikánskou hranici na hřišti. Zbytek večera si užíval každý podle svých představ spolu s rodiči. FOTO zde a reportáž Televize JS zde.

Hana Prokopová, 11.5.2015

ZDRAVOTNICKÝ VÍCEBOJ

Dne 29. 4. se konal zdravotnický víceboj. Je to vyvrcholení činnosti zdravotního kroužku, který letos vedla paní Radka Kubečková a paní Petra Vlachová. V kroužku pracovalo od února 11 starších žáků ze třetí a čtvrté třídy. Se zájmem se učili základy první pomoci, dokonce prováděli srdeční masáž na umělé figuríně. Naši zdravotníci dokázali, že jsou na závody dobře připraveni. Družstvo pod vedením Valči se umístilo na krásném 2. místě a družstvo s vedoucí Káťou na 9. místě, což ze 14 hlídek také není špatné. Zdravotníci museli zvládnout nejenom 7 zdravotních úkolů, ale museli znát pravidla silničního provozu, poznat léčivé byliny, co nejrychleji proběhnout překážkovou dráhu a přesně hodit na vymezený cíl. 5 zástupců ze zdravotního kroužku nás bude reprezentovat na okresních závodech v Trutnově. Tak budeme držet pěsti! FOTO zde.

Hana Prokopová, 5.5.2015

NÁVŠTĚVA KNIHOVNY

Ve středu 22. 4. jsme navštívili naši místní knihovnu. Abychom se do prostor nově otevřené knihovny vešli, nejdříve přišla 3. a 4. třída, o hodinu později 1. a 2. třída. Paní Tylšová obě třídy seznámila s historií knihovny, s její obnovou, s výpůjčním řádem a pravidly ve vyhledávání knih. Děti pozorně poslouchaly, a pak se s chutí pustily do hledání těch správných knížek. Vedlejší klubovnu jsme využili jako čítárnu. Tam si děti vybrané knížky prohlédly a pokud se jim líbily, tak si je u paní knihovnice vypůjčily. Většina dětí odešla s pěknou knížkou a věříme, že se budou do knihovny vracet. FOTO zde.

Hana Prokopová, 5.5.2015

VYBÍJENÁ O VELIKONOČNÍ KUŘÁTKO

Ve středu 1.4. se všichni sportovci naší školy sešli v tělocvičně, aby se již tradičně utkali o velikonoční kuřátko. Jak vybika na jeden život dopadla? V 1. a 2. třídě byl nejlepší ŠTĚPÁN SMÉKAL, ve 3. třídě to byl ADAM HORÁK, ve 4. třídě zvítězil VÍTEK BEKR a v celoškolním turnaji vyhrál PEPA ZIMA. Všichni hráči dostali za snahu bonbónek a vítězové si pochutnali na čokoládovém kuřátku. Foto zde.

Hana Prokopová, 21.4.2015

NÁVŠTĚVA KOUZELNÍKA

Ve středu 1. dubna naši školu navštívil kouzelník RENO. Nemohli jsme se dočkat deváté hodiny. A pak to opravdu stálo za to. Nejdříve nás kouzelník naučil zaklínadlo, a pak kouzlil s asistenty, které si vybral z řad dětí i učitelek. A tak se dětem objevovaly v ruce míčky, rozplétaly se zauzlované provazy, z rukávů jim vypadávaly zlaťáky, měnily se karty... Pak Reno vykouzlil za doprovodu hudby barevná cédéčka, barevnou vodu, králíka, holubičku, spojil šátky, nebo z rukavic udělal šálku, chytal světélka... Všem se nám to moc líbilo. I vy se můžete podívat na foto.

Hana Prokopová, 21.4.2015

DEN UČITELŮ

V pátek 27. března jsme si při hodině vlastivědy a prvouky připomněli sobotní Den učitelů a povídali jsme si o Janu Amosu Komenském. Další týden si mohli zájemci z řad čtvrté třídy vyzkoušet roli učitele na vlastní kůži. Mladí učitelé se s chutí pustili do hodin češtiny, matiky, tělocviku i výtvarky a dařilo se jim. Program hodin si zodpovědně připravili, jenom někteří by potřebovali přidat na hlase. Uvidíme, komu se to zalíbí a vydá se na učitelskou dráhu.

Jaroslav Balcar, 1.4.2015

UKONČENÍ PLAVECKÉHO VÝCVIKU

V pátek 27. března jsme ukončili plavecký výcvik v Trutnově. 10 lekcí uteklo jako voda. Všichni žáci během plavání udělali pokrok a paní učitelky nás chválily, co se týká výkonů i kázně. A jak dopadly závěrečné závody? 450 - 650 metrů uplavali za 20 minut dobrým plaveckým stylem tito žáci: Vítek Bekr, Kateřina Krumpholzová, Valerie Čepelková, Štěpán Hanl, Iva Petirová, Dominika Raková, Barbora Sobolíková, Josef Zima, Martin Spielberger a Vendula Menšíková. Krátká dráha na čas dopadla takto: 1. třída - Š. Smékal, A. Kubišová, Š. Astr. 2.třída - S. Kábrtová. 3. třída - M. Spielberger, I. Rychterová, A. Horák. 4. třída - V. Bekr, J. Zima, Š. Hanl a D. Mach. Vítězům gratulujeme! A těšíme se na plavání příští rok. Foto zde.

Jaroslav Balcar, 1.4.2015

VYNÁŠENÍ SMRŤAČKY

Děti ze třetí a čtvrté třídy v rámci pracovního vyučování vyrobily smrťačku. V neděli 22. března jsme se všichni z celé školy sešli u dřevěné lávky. Odtud jsme se vydali do parku před domem p. Picha. Zde nejprve zatancovaly a zazpívaly děti z první a druhé třídy, potom se představila školka s pásmem o jarních zvycích a krátké jarní vystoupení ukončila básničkami a písničkami o březnu třetí a čtvrtá třída. Dále jsme pokračovali s celým průvodem k mostu. Cestou jsme prozpěvovali jarní říkadla. U mostu jsme smrťačku předali hasičům. Martin Dvořáček ji odborně zapálil a my jsme ji na cestu ještě zazpívali a kousek ji vyprovodili. Děti ze školky za hořící smrťačkou poslaly po proudu řeky Úpy svoje lodičky. Tím jsme si připomněli, že 22.3. se slaví Den vody. Nedělní odpoledne se vydařilo a budeme doufat, že jsme tu zimu dobře vynesli. Zde jsou obrázky a zde reportáž Televize JS.

Hana Prokopová, 25.3.2015

POZOROVÁNÍ ZATMĚNÍ SLUNCE

V pátek 20. března jsme pozorovali celý průběh zatmění Slunce. Paní Anděla Králová nám zapůjčila tři pozorovací kartony se zatavenými svářečskými skly, takže jsme se mohli na Slunce bezpečně dívat. Před začátkem plaveckého výcviku jsme se podívali, jak vypadá celé - pěkně kulaté sluníčko. V bazénu jsme o přestávce zjistili, jak sluníčka ubývá a na konci plavání jsme pozorovali vrchol zatmění. Při odchodu z bazénu jsme už zase viděli, jak se sluníčkový kotouč zvětšuje. Pro děti to byl zajímavý zážitek. Na další větší zatmění si musíme počkat do roku 2026. Prohlédněte si fotografie.

Hana Prokopová, 25.3.2015

VÝSTAVA DROBNÉHO ZVÍŘECTVA

V pátek 6. 3. jsme navštívili výstavu drobného zvířectva na Podrači. Zaujali nás králíci, kteří měli svěšené uši, pruh na hřbetě, králíci obří, velcí i ti maličcí, holubi, kachny, krocan a mnoho druhů slepic - zvláště ty, které dovedou hrát i kopanou. Jedna chovatelka zadala dětem zajímavý úkol. Nejrychleji ho splnila pozorná Terezka a Iva. Dívky dostaly od chovatelů odměnu - magnet v podobě králíka. Výstava nás všechny zaujala. Klikněte na fotografie.

Hana Prokopová, 16.3.2015

TANEČNÍ AKADEMIE

Ve čtvrtek 5. 3. jsme se byli podívat na taneční akademii ZUŠ A. M. BUXTON v úpickém divadle. Tancování osmi našich školaček a samozřejmě i vystoupení ostatních se nám velice líbilo. Účinkující jsme odměnili upřímným potleskem. Obrázky jsou zde.

Hana Prokopová, 16.3.2015

CESTA ZA POKLADEM

Ve čtvrtek 12. 3. nešel v celé vesnici elektrický proud. Tak jsme se rozhodli, že vyrazíme do přírody a místo oběda si opečeme buřty. Po svačině jsme se vydali na Popluž. Cestou jsme se zastavili u každé naučné tabule z poznávacího okruhu "U nás" a popovídali jsme si o nejdůležitějších informacích. Na Podhradi jsme se rozdělili do družstev a ke hradu jsme vyráželi postupně, ve skupinách. Děti musely najít deset lístečků s úkoly a odpovědi zapisovaly do připravených kartiček. Na hradě jsme soutěž vyhodnotili. Nejlepší bylo družstvo Valči s Andreou, Káťou a Anetkou. Pan učitel se skauty rozdělal oheň, opekli jsme si párky, našli poklad, prohlédli hrad a příjemně unavení jsme se vrátili do školy. Fotoreportáž je zde.

Jaroslav Balcar, 13.3.2015

POŽÁRNÍ OCHRANA

Ve středu 25. února jsme měli ve škole hasičský den. Ráno jsme si promítli poučné video o příčinách požárů, o jejich likvidaci, o přivolání pomoci, o hasicích přístrojích,.. Pak jsme si povídali o soutěži Požární ochrana očima dětí a motivovali jsme děti k psaní básniček a malování obrázků. Potom jsme se vydali do naší hasičské zbrojnice, kde nám pan Paulus ukázal auto a hasičskou výbavu a dětem odpověděl na všechny jejich otázky. Nakonec jsme šli do klubovny, kde nás slečna Paťavová lákala do hasičského kroužku, který se u nás založí. První schůzku budou mít malí hasiči 21. 3. v 9 hodin v hasičské zbrojnici. Děti prohlídka zaujala a věříme, že se jim obrázky i básničky povedou. Hasičský den přibližuje malá fotogalerie.

Jaroslav Balcar, 4.3.2015

VÝCHOVNÝ KONCERT

V úterý 24. února proběhl na naší škole výchovný koncert. Přednášející nám pověděl o vývoji hudebních nástrojů od pravěku až do dneška. Nejstarším hudebním nástrojem byl vlastně obyčejný klacek. Děti zaujala výroba jednoduchých hudebních nástrojů - píšťalky z kostí a beraních rohů, flétny z rákosu, ze zkumavek naplněných voskem, nebo trubky z hadice od pračky. Děti zaujaly loutny a harfa, se zájmem poslouchaly, jak jednotlivé nástroje zní a s chutí si s pánem zazpívaly. Nakonec si žáci mohli přes třicet hudebních nástrojů prohlédnout zblízka. Bylo to pěkné oživení hodin hudební výchovy. Obrázky jsou zde.

Hana Prokopová, 4.3.2015

POHÁDKOVÝ ZÁPIS

Ve středu 11. února se konal zápis do naší školy. Dětí bylo hodně, proto jsme je rozdělili na dvě skupiny. A to ještě jeden chlapec z Kanady se nedostavil. První parta sedmi dětí přišla se svými rodiči v 16 hodin, druhá parta šesti dětí v 17.30 hodin. Při plnění sedmi úkolů dětem pomáhaly pohádkové postavičky z řad třeťáků a čtvrťáků. Budoucí prvňáčci se představili, zazpívali písničku, poznávali barvy, tvary, určovali pořadí, vpravo, vlevo, dole, mezi, navlékali korálky, poznávali pohádky, hledali rozdíly a ukázali svoji šikovnost v tělocvičně. Za vypracované úkoly děti dostávaly dílky skládanky a po splnění posledního úkolu jim vznikl pěkný pamětní list s obrázkem Křemílka a Vochomůrky. Velkou radost dětem udělal dárek - KLAUN - plný bonbónů. Důležité je, že děti odcházely s úsměvem a do školy se těší. Zápis přibližují naše obrázky.

Jaroslav Balcar, 3.3.2015

HAVLOVICKÝ MASOPUST

Ve čtvrtek 5. února škola a školka uspořádaly masopustní průvod. Už dopoledne jsme si školu vyzdobili masopustními draky a menší děti si vyrobily veselé brýle a zvířecí masky. V 16 hodin jsme se sešli na Králově kopci, kde jsme za doprovodu harmoniky zatancovali masopustní tanečky. Jako odměnu jsme dostali sladké koláčky od selky. Průvod pokračoval na most, kde jsme již tradičně zatancovali Na havlovským mostě. Pak jsme došli ke škole, kde jsme zpívali a tancovali na lidové písničky a zopakovali i ty masopustní. Pochutnali jsme si na koblize a potom při veselých písničkách jsme na hřišti závodili v 5 rozmanitých disciplínách. Vyšlo nám to akorát do setmění. Se sladkostmi v kapse jsme se rozešli domů.

Hana Prokopová, 3.3.2015

PROJEKT ZDRAVÉ ZUBY

V úterý 20. ledna jsme se v rámci prvouky, kde se učíme o lidském těle, více věnovali problematice zubů. Připomněli jsme si zajímavou přednášku, kterou jsme si vyslechli na jaře, poznali jsme složení a stavbu zubu, druhy zubů a jak o zuby pečovat. Mluvili jsme o vhodném výběru kartáčku, potravin (o škodlivosti coca coly) a o důležitosti pravidelného navštěvování zubního lékaře. Po preventivní návštěvě u zubaře se mohou děti zúčastnit soutěže o zajímavé ceny. A co dokáží zdravé zuby?.... Celou pusu rozsvítit.... A to přejeme všem.

Hana Prokopová, 2.2.2015

JEDNIČKÁŘI

Ve čtvrtek 29. ledna žáci dostali vysvědčení. Známka hodnotí práci dětí za celý půlrok. Není to jenom průměr známek z písemných prací, ale učitel vždy přihlíží k aktivitě žáků při hodinách, sleduje úpravu sešitů, domácí přípravu a píli, čtení, zájem o probírané učivo... V 1. a 2. třídě bylo hodně jedniček. Ale kdo si je dokázal udržet i ve 3. a 4. třídě? Ze třeťáků to byl ADAM HORÁK a IVA RYCHTEROVÁ. Ze čtvrťáků to byl ŠTĚPÁN HÁNL, VĚRA NÝVLTOVÁ a TEREZA RENZOVÁ. Jedničkářům blahopřejeme a všem ostatním přejeme více pěkných známek v druhém pololetí. S chutí do toho - půl je hotovo.

Hana Prokopová, 2.2.2015

Plavecký výcvik

9. ledna celá naše škola začala jezdit na plavání do trutnovského bazénu. Ráno začínáme učit už v 7:45, abychom stihli alespoň jednu vyučovací hodinu a po svačině vyrážíme speciálním autobusem do Trutnova. Žáci budou absolvovat deset dvouhodinových lekcí. Výhodou je, že po skončení výuky nemusíme čekat na linkový autobus, ale hned se vracíme zase speciálním autobusem do školy na oběd. Děti se na plavání těší a je hezké vidět, jak se zdokonalují. Zde je fotoreportáž.

Hana Prokopová, 11.1.2015

Keramický kroužek

Žáci 3. a 4. třídy navštěvují v rámci pracovního vyučování keramický kroužek. S vedoucí Evou se scházejí jednou měsíčně. Jedna parta pracuje s hlínou a druhá skupina žáků se zdokonaluje ve čtení. Žáci si letos už vyrobili podzimníčka, čertíka, Martinova bílého koně, svícen a adventní věnec. Výrobky jsou zaměřeny na důležité události v ročním období a na svátky. Děti v kroužku pracují s chutí a všechny výrobky jsou vydařené. Fotografie jsou zde.

Hana Prokopová, 11.1.2015

Tříkrálová vycházka ke krmelci

6. ledna jsme za slunného počasí vyrazili společně s myslivcem panem Vikem ke krmelci Barchovan. Ze včerejšího dne byl čerstvě napadlý sníh - obnova, a proto jsme dobře viděli stopy. Našli jsme stopy nejenom zajíce a srny, ale i divokého prasete, lišky a kuny. Měli jsme štěstí - mohli jsme stopovat cestu zastřeleného divočáka - misto, kde ho pan Vik nakládal do auta, krvavou dráhu, kudy ho táhli i místo, kde ho skolil. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí. Třeba jak srnky odpočívají, jak mají na zimu uzpůsobený žaludek a myslivci, že jenom přikrmují, proč je důležitá jedna suchá větev u krmelce, co je to komora, lízalka, kazatelna, barva, paspárky, oplocenka, újeť, záleh a jiné zajímavosti. Samozřejmě jsme zvířátkům naplnili krmelec dobrotami. Vycházka se všem líbila a panu Vikovi mnohokrát děkujeme za jeho ochotu! Obrázky z výletu jsou zde.

Hana Prokopová, 11.1.2015

Měřeno od 5.2.2010