MŠ Hastrmánek - aktuality

Aktuality     Základní informace     Plán činnosti     Fotogalerie
Historie MŠ     Sulihara
NÁVŠTĚVA Z NEBE A PEKLA

Ve středu 5. 12. jsme v naší školce opět po roce přivítali Mikuláše, anděla a čerty. Po krátkém uvítání děti přednesly básničky a zapojily pekelníky do svého tanečku. Na oplátku se zase děti musely osmělit a přeskočit čertovský proutek. Za to pak dostaly balíček s ovocem, ořechy a nějakou tou malou dobrotou. Obrázky jsou zde. Děkujeme moc studentům úpického gymnázia a těšíme se za rok zas!

Yvona Friebelová, 11.12.2018

VÁNOČNÍ VYSTOUPENÍ

V neděli 9. prosince 2018 vyvrcholila naše dlouhodobá příprava na vánoční vystoupení. To se letos netradičně jmenovalo HAVLOVICKÝ ŠKOLNÍ ROK. Děti se rozdělily na skupinky a každá parta ztvárnila ty nejdůležitější události, které v průběhu roku prožíváme. Tak jste mohli vidět a slyšet spoustu tanečků, písniček, básniček a krátkých scének. Určitě Vás zaujaly kostýmy dětí, jejich šikovnost, pohybová dovednost a kuráž. Odměnou pro nás všechny byl potlesk rodičů i dětí ze všech okolních škol a školek a pochvala z úst jejich učitelek. Za vybrané peníze pojedeme například už tento pátek na vánoční výlet do Potštejna. FOTO zde.

Hana Prokopová, 10.12.2018

ODPOLEDNÍ AKCE PRO RODIČE A DĚTI

Konec října, kratší dny, brzy tma, teplo rodinného krbu, „zazimování" zahrádek, sklizeň dýní, světlo svíček… tak už víte? Ano! Tradiční a oblíbený „Strašidlácký den“. O půl čtvrté odpoledne jsme se společně sešli ve školce, děti předvedly všem přítomným krátké vystoupení poskládané z písniček a básniček, které se zvládly od září naučit. Potom následovalo společné foto a volná zábava v podobě tvoření z papíru, malování nádobky na pastelky, sportování v tělocvičně, skládání obrázku nebo kreslení dýní. Odměnou všem bylo prima odpoledne a výrobky, které si děti odnesly domů. Podívejte se.

Yvona Friebelová, 6.11.2018

POLICIE ČR A DĚTI

Zajímavou akcí, na kterou se moc těší zvláště „naši kluci“, je každoroční návštěva příslušníka Policie ČR v MŠ. V letošním roce k nám přijel policista a zároveň tatínek v jedné osobě. Děkujeme tedy panu Dvořákovi za jeho povídání, které bylo přiměřené věku dětí a za ukázku policejního vozu i s jeho vybavením. FOTO zde.

Yvona Friebelová, 6.11.2018

PODZIMNÍ TÉMATA A LESNÍ ŠKOLKY

Podzim jako roční období, podzim v lese, houby, podzimní činnosti, havlovické posvícení, výlov rybníku Jindra, ovoce a zelenina, draci, volně žijící zvířata a oslavy 100. výročí vzniku naší republiky – to byla témata, kterým jsme se s dětmi v celém období věnovaly. Při hrách, při cvičeních, při pracovních a výtvarných činnostech, v básničkách i písničkách. Výzdoba celé školky a zážitky dětí o tom mohou vypovídat. Nedílnou součástí toho jsou i pravidelné páteční lesní školky. A že jsme si je tento rok užili až do konce října přímo „letně“. Podívejte se na obrázky.

Yvona Friebelová, 6.11.2018

KDO SI HRAJE, NEZLOBÍ…

Nechce se tomu ani věřit, že ze školního roku 2018/2019 už uplynulo více jak dva měsíce. Za to dobu se nové děti již ve školce „rozkoukaly“, více či méně bez problému zvládly ranní loučení s rodiči, objevily jiné hračky, nové kamarády. Postupně se také (s pomocí paní učitelky) učí samostatnosti v jídle, v sebeobsluze a oblékání. Na změnu si musely přivyknout i nejstarší děti, protože už chodí do třídy „Rybiček“ v prvním patře školy. Mají zde menší kolektiv 15 dětí, ale zároveň vyšší nároky na samostatnost, výdrž u činností, úklid hraček, pečlivost a spolupráci. FOTO zde.

Yvona Friebelová, 6.11.2018

DIVADLO PŘIJELO ZA NÁMI

V pondělí 24. září k nám do mateřské školky zavítali dva hradečtí loutkoherci. Představili se školním i školkovým dětem s pohádkou Domeček pro rozbité a opuštěné hračky. Líbilo se nám výchovné zaměření - pěkně zacházet s hračkami, mít kamarády, umět si o něco požádat a vážit si svého domova. Děti se mohly zapojit do děje pohádky, líbily se jim písničky i maňásci. Žáci si potom o pohádce vyprávěli a namalovali obrázek. FOTO zde.

Hana Prokopová, 25.9.2018

INFORMACE PRO RODIČE NOVĚ PŘICHÁZEJÍCÍCH DĚTÍ DO MŠ

Prázdniny se nám pomalu přehoupnou do druhé poloviny, proto už mnozí rodiče "nových" dětí přemýšlejí, co bude potřeba do školky. Zde najdete úvodní informace. Pokud budete chtít ještě před prvním září osobně naší školku navštívit, těšíme se na vás poslední srpnový týden. Provoz MŠ je od 6,30 do 16,00 hodin.

Yvona Friebelová, 27.7.2018

...A JEŠTĚ JEDNO LOUČENÍ...

Poslední den školního roku (po procházce a sladké zmrzlině) nás ještě čekala jedna hořká a smutná chvilka. Po téměř třinácti letech poctivé práce v naší školce totiž odešla do důchodu "naše Andělka". Tak byly děti zvyklé říkat paní Anděle Králové, školnici a dobré duši v čísle popisném 38. Nikdy se na nás nezlobila, nemračila, ráda si s dětmi hrála, uměla pochválit, poradit, pomáhala s opravami či výrobou pomůcek, hraček a rekvizit. Děkujeme moc, Andělko! Do dalších let jen to nejlepší, pohodu, pevné zdraví a fůru času na tvé koníčky ti přejí všichni ze školky od Hastrmánka. Tvé nástupkyni Majce Kolářové přejeme, ať se jí u nás líbí a je tu také spokojená. FOTO zde.

Yvona Friebelová, 19.7.2018

POSLEDNÍ DNY ŠKOLNÍHO ROKU

Na předškolní děti, které po prázdninách odcházejí do školy, čekala ve středu 27. 6. odpoledne pěkná projížďka na kolech a opékání v altánu za Hájovnou. Po návratu do školky pak tvoření z knoflíků, večerní skákání na trampolíně a hlavně - spaní ve školce. A protože už to jsou všechno "velcí školáci", zvládli to na výbornou (7x foto). Druhý den pak všichni využili svá kola na dopravním hřišti v Náchodě, kam odjeli spolu s dětmi ze základní školy (3x foto). Tentýž den, tedy ve čtvrtek 28. 6. od 17 hodin, pro ně bylo ještě připraveno slavnostní rozloučení a šerpování v obřadní síni kulturního domu (3x foto). Pátek 29. 6. byl posledním společným dnem školního roku. Zasloužil si tedy "oslavu" dobrou zmrzlinou.

Yvona Friebelová, 13.7.2018

ŠKOLNÍ VÝLET

Náš letošní školní výlet směřoval do areálu Baldův svět v Mladých Bukách. V pondělí 25. června nám opravdu přálo počasí, a tak jsme si mohli všeho užít dosyta. Lanovka, průlezky, bludiště, poznávací čertovský okruh, trampolíny... ale hlavně potůčky, stavidla, mlýnky... takže zase ta voda! FOTO zde.

Yvona Friebelová, 13.7.2018

SVATBA NAŠÍ PANÍ UČITELKY

Nestává se tak často, aby děti z naší mateřské školy mohly vidět svoji paní učitelku jako nevěstu. A tak není divu, že se mnohé z nich přišly v sobotu 2. června spolu s rodiči podívat a pomoci se "zátahem" před obecní úřad v Havlovicích. Paní učitelka ze školky od Hastrmánka i její ženich zvládli všechny naše úkoly na jedničku, poslali po řece své lodičky štěstí, a tak jsme je mohli "propustit" ke svatebnímu obřadu do havlovického parku. Hodně lásky, pohody a štěstí, manželé Andršovi! Zde jsou obrázky.

Yvona Friebelová, 13.7.2018

SULIHARA VE ŠKOLNÍM ROCE 2017 / 2018

Celoroční projekt našeho spolku nesl název "Tajemství studánek". A téma "voda" provázelo děti od podzimu do léta - voda jako životodárná tekutina, voda kolem nás, voda lidském těle, voda jako dobrý pomocník i nebezpečný živel, hrátky a pokusy s vodou, čištění potůčků a studánek v našich obcích, předplavecké výcviky v trutnovském bazénu...atd. Několik obrázků obrázků z akcí je toho důkazem. 1. Výukový program o vodě v ekologickém centru v Horním Maršově - 5x foto. 2. Procházky k havlovickému rybníku - 5x foto. 3. Veřejné vystoupení Sluníčko 2018 s názvem "Na vodě" - 5x foto. 4. Zakončení projektu spolu se studenty úpického gymnázia - 5x foto. Konec školního roku... prázdniny... a co dál se SULIHAROU? Nechte se překvapit. My se už teď těšíme na další spolupráci. Zatím se můžete v Úpici podívat na tabla předškolních dětí, které odcházejí z našich školek do prvních tříd ZŠ (výloha textilní prodejny SOS v ulici Pod Městem).

Yvona Friebelová, 13.7.2018

VYSTOUPENÍ NAŠICH DĚTÍ NA MAJÁLESU V ÚPICI

V pátek 18. května se na náměstí v Úpici konal Majáles. V rámci odpoledního programu se prezentovaly všechny tři mateřské školy ze spolku SULIHARA. Za naší MŠ vystoupily starší děti "od Rybiček". Představily se se skladbou "Zpívání v dešti". Děkujeme paní učitelce Galuščákové a všem rodičům zúčastněných dětí za doprovod a pomoc. Mrkněte na obrázky.

Yvona Friebelová, 22.5.2018

OSLAVA DNE MATEK

Svátek všech maminek a babiček jsme si v naší školce připomněli ve čtvrtek 10. května odpoledne. Nejprve všichni přítomní shlédli krátké vystoupení dětí složené z básniček, písniček a tanečků. Následující hodinu jsme společně vyráběli barevné kouličky na mytí z houbiček na nádobí, zdobili jsme papírové desky za pomocí starých kalendářů, chystali bílá trička na batikování. Ta budou využita při veřejném vystoupení SULIHARA „Sluníčko 2018". Také jsme si společně povídali si a užívali společných chvil. Závěrečná přání dětí, předání vlastnoručně vyrobených dárků a sladké pusy vykouzlily slzy dojetí či milé úsměvy ve tvářích nás všech. Zde jsou fotografie.

Yvona Friebelová, 22.5.2018

ČARODĚJNICE 2018

Dopolední slet čarodějnic s různými úkoly a legráckami se jako každoročně velmi vydařil. Děkujeme rodičům za přípravu krásných masek. V rámci procházky jsme si došli zkontrolovat velkou hranici za sportovním areálem – tady se zase sluší poděkovat havlovickým hasičům! A pak už jsme se těšili na podvečerní průvod, který letos začínal u Háječku. A co nás čekalo? Podpis do lexikonu, malování na asfaltovou cestu, zaříkadlo, zapálení putovního ohně, hod škrpálem, přeskakování košťat, skoky v pytlích, navíjení hadů, chůze podle provázku se zavázanýma očima, hod bramborou na cíl... a za to vše drobná odměna. Podívejte se na obrázky. Tak za rok zas!

Yvona Friebelová, 22.5.2018

ROZESMÁTÝ SVĚT

I v letošním roce se naši žáci a děti MŠ zúčastnili výtvarné soutěže Rozesmátý svět, kterou každoročně organizuje ZŠ bří Čapků v Úpici. V letošním roce se v kategorii dětí do pěti let umístila na 3. místě Eliška Balcarová s obrázkem Kuřátka v jarní louce. V kategorii 3. – 5. tříd zvítězil s obrázkem Nový život Jeník Balcar a na 2. místě se umístil Kája Píša s obrázkem Čapí rodinka. Gratulujeme. Zde jsou fotografie z předávání cen.

Jaroslav Balcar, 16.5.2018

NÁVŠTĚVY HAVLOVICKÉ SAUNY

S pravidelným saunováním jsme v tomto školním roce započali 18. 10. 2017. Každou středu docházelo do sauny v průměru 6 až 12 dětí spolu s paní učitelkou Bekrovou. Zpočátku se po řádném vypocení některé děti obávaly i chladnější sprchy, ale to se do dubna změnilo. Všichni "otužilci" se nakonec chladili ve studeném bazénu! A v lednu za námi dokonce vyběhli i do sněhu!!! Tak to si opravdu zaslouží pěkné medaile. Podívejte se.

Yvona Friebelová, 19.4.2018

VELIKONOCE

Následující týden po Smrtné neděli jsme měli v naší školce napilno. Vyráběli jsme velikonoční dekorace a přání, holčičky si zdobily líta a doučovaly se svoji koledu: "Zpívám, zpívám koledu, jak to nejlíp dovedu. Vázala jsem mašličky na zelené větvičky, líto mám, líto mám, už za vámi pospíchám, vy se kluci nebojte, koledu mi podejte." A pak jsme v pátek 23. 3. našupaly nejenom všem klukům ze školky, ale zašly jsme také na školáky, včetně pana ředitele. K velikonočnímu tématu se také hodila dramatizace pohádky O slepičce a kohoutkovi. Další týden měl podobný scénář. Naši kluci si vlastnoručně upletli pomlázky (co na tom, že byly jen ze tří proutků) a s koledou: "Upletl jsem pomlázku, je hezčí než z obrázku. Všechny holky, které znám, navštívím a vymrskám. Než mi dají vajíčko, vyšupu je maličko." splnili, co slíbili... ve školce, ve škole i v kuchyni. Podívejte se na fotky.

Yvona Friebelová, 19.4.2018

VYNÁŠENÍ MORENY

V neděli 18. března se v Havlovicích konalo tradiční vynášení smrťačky. Okolo 15. hodiny jsme se sešli na horním konci obce U Lávky, abychom společně vynesli paní Zimu. V třeskutém mrazu a vichru se sešlo pár věrných a ti se vydali na tradiční akci. V parku U Pichů jsme příchozím zazpívali, zatancovali a přednesli básničky o jaru. Nakonec Martin Dvořáček tradičně Mařenu zapálil a vhodil ji do řeky. Doufejme, že se nezasekla o břeh a že odplavala po proudu pryč. Zde je několik fotografií.

Jaroslav Balcar, 20.3.2018

ÚNOR 2018

Hlavními tématy her, poznávání, pracovních, výtvarných i hudebních činností v únoru byl Masopust, Zvířátka v zimě, Rozdělení času či Zdraví a nemoc. K poslednímu zmiňovanému tématu přispívají pravidelné každodenní vycházky, návštěvy sauny či předplavecký výcvik, který jsme 8. února zakončili. Velmi vydařenou akcí byl tradiční odpolední Masopust a pokračuje též kroužek keramiky a logopedie. Na fotkách uvidíte všechny odměněné děti z lyžařského kurzu, ale i to, jak se předškoláci připravují na školu, jak sportují v tělocvičně či procházku dětí za štěňátky k paní učitelce Evě. A ještě také přání k narozeninám - oslavenkyní byla naše paní školnice Andělka.

Yvona Friebelová, 9.3.2018

LYŽAŘSKÝ KURZ

V týdnu od 12. do 16. února jsme vyráželi po obědě s dětmi ze školy a školky na lyžařský kurz, který každoročně pořádá Ski-academy. Tentokrát jsme jezdili do Žacléře do areálu Bret. Děti nejprve trénovaly v dětském parku a již druhý den vyrazily na velkou sjezdovku. Za týden lyžování udělali všichni velký kus práce a byli spokojeni. Zde je pár fotografií.

Jaroslav Balcar, 18.2.2018

MASOPUSTNÍ REJ JIŽ VE STŘEDU

Ve středu 21. února se uskuteční tradiční masopustní průvod obcí Havlovice. Začínáme v 16 hodin na Králově kopci a pokračujeme ke škole a na hřiště, kde budou pro děti připravené soutěže a úkoly o ceny. Přijďte v maskách, užijeme si masopustní zábavu a tradiční občerstvení. Zde je plakátek. Akci pořádá ZŠ a MŠ Havlovice a TJ Sokol.

Jaroslav Balcar, 16.2.2018

PRVNÍ MĚSÍC NOVÉHO ROKU

Po svátku Tří králů jsme se s dětmi konečně mohli radovat z opravdové (i když krátké) zimy. Každodenní procházky, klouzání ze svahu, pekáčování, nebo stavby ze sněhu - to byla paráda. A podržte se... při středečním bobování za kulturním domem nás dokonce přišli zkontrolovat "otužilci" ze sauny (foto zde)! Zahájili jsme také předplavecký výcvik starších dětí v trutnovském bazénu (foto zde).

Yvona Friebelová, 29.1.2018

Přání do nového roku 2018

My tři králové jdeme k vám... Vážení a milí, s novým rokem vám všem přejeme pevné zdraví, pohodu, spokojenost, spoustu radosti a úsměvů. A když vám bude někdy smutno, zkuste se na svět podívat dětskýma očima a radujte se z maličkostí. Třeba jako my ze sněhuláků, které jsme si vyrobili v keramickém kroužku nebo z nového kamaráda vodníka, který nám hlídá školu (viz foto).

Hastrmánci ze školky, 14.1.2018

Měřeno od 5.4.2016