MŠ Hastrmánek - aktuality

Aktuality     Základní informace     Plán činnosti     Fotogalerie
Historie MŠ     Sulihara


ÚVODNÍ INFORMATIVNÍ SCHŮZKA S RODIČI

V úterý 6. září v 17,00 hodin proběhla v naší mateřské škole úvodní informativní schůzka s rodiči. Podrobný zápis najdete zde. Najdete v něm harmonogram akcí, důležité instrukce a další cenné rady.

Yvona Friebelová, 11.9.2022

PRVNÍ LESNÍ ŠKOLKA SE VYDAŘILA!

První lesní školka v novém školním roce proběhla v pátek 9. 9. a dala by se nazvat "houbová". Kromě sběru hub, kterých jsme našli poměrně dost a volných her s přírodninami, jsme také u "šiškového" dortu popřáli Pavlíkovi ke čtvrtým narozeninám. Bylo to fajn, tak příští pátek zas (foto zde)! Další vycházky nás zavedly třeba k paní Kracíkové pro dýně nebo do areálu zemědělského družstva (foto zde).

Yvona Friebelová, 11.9.2022

POZVÁNKA NA PRVNÍ SPOLEČNOU SCHŮZKU S RODIČI

Milí rodiče, zveme Vás na první společnou informativní schůzku, která se uskuteční v úterý 6. září od 17:00 v jídelně školy. Těšíme se na Vaši účast, podněty a dotazy. Paní učitelky Yvona, Eva, Adéla a Radka.
P. S. Přítomnost dětí na schůzce pouze v nutných případech. Děkujeme za pochopení.

Yvona Friebelová, 1.9.2022

NOVÝ ŠKOLNÍ ROK ZAČÍNÁ...

Na tradiční „odstřižení“ ze školky se k nám 1. září před osmou hodinou ranní dostavilo šest prvňáčků se svými rodiči a prarodiči. Lukáš, Viktorka, Eliška, Nela, Tonička a Kuba nastupují do 1. třídy v naší škole. Do ZŠ Úpice-Lány odchází Páťa a Dan (foto zde). Tak hodně pohody a úspěchů na nové životní cestě vám přejí děti a paní učitelky ze třídy Žabiček a Rybiček (foto zde).

Yvona Friebelová, 1.9.2022

KONEC PRÁZDNIN

Druhá polovina měsíce srpna byla v naší školce ve znamení pohody, her a letních aktivit (např. brodění v řece Úpě, letní procházky, hry s vodou atd.) Děti také shlédly odpolední vystoupení mažoretek a exotického tanečního souboru, který se účastnil folklorního festivalu v Červeném Kostelci. Obrázky jsou zde.

Yvona Friebelová, 1.9.2022

ZAHÁJENÍ ŠKOLNÍHO ROKU 2022/2023

Nový školní rok začíná ve čtvrtek 1. 9. 2022. V naší školce uvítáme osm nových dětí a naše kapacita (43 dětí) je až na jedno volné místo naplněna. Od 7,45 do 8,00 hodin proběhne v přízemí MŠ slavnostní rozloučení s odcházejícími prvňáky a jejich rodiči. Poté se společně se všemi „hastrmánky“ přivítáme po prázdninách. Dojde k rozdělení dětí do třídy „Rybiček“ – předškolní děti a třídy „Žabiček – mladší děti. Seznam věcí, které nově nastupující děti do školky potřebují, najdete ZDE. Přejme si navzájem rok plný zdraví, spokojenosti a pohody. Jakékoliv vaše postřehy, připomínky a náměty srdečně vítáme. Vaše paní učitelky.

Yvona Friebelová, 24.8.2022

ZÁVĚR ŠKOLNÍHO ROKU

Tradičními akcemi v samém závěru roku jsou: noční spaní předškoláků ve školce, jejich slavnostní rozloučení v obřadní síni kulturního domu a poslední den před prázdninami také společná zmrzlina na rozloučenou. Nejinak tomu bylo i letos, přesvědčí vás o tom naše fotoreportáž. Do 1. třídy základní školy nám letos odchází osm dětí. Tak krásné léto a prázdniny všem!

Yvona Friebelová, 12.7.2022

SULIHARA ZASE SPOLU...

Tři mateřské školy, které před 25 lety začaly úzce spolupracovat: SU - chovršice, LI - bňatov, HA - vlovice = RAdost. Žádná omezení nám již nebránila v tom, abychom se v pondělí 27. 6. zase opět sešli na tradiční akci na hřišti v Suchovršicích. Za přispění studentů a pedagogů z úpického gymnázia děti ve skupinkách plnily různé úkoly, pohrály si na dětském hřišti a v závěru jsme si všichni připomněli společné čtvrtstoletí. Tak hodně radosti do dalších let! Foto zde.

Yvona Friebelová, 12.7.2022

NÁVŠTĚVA U HASIČŮ

S havlovickými hasiči máme dlouhodobě velmi dobrou spolupráci. V letošním školním roce si hasiči pro starší děti připravili výukový program, poté děti malovaly obrázky do výtvarné soutěže a v závěru školního roku jsme byli na exkurzi v "hasičárně". Tam byly také oceněny nejlepší "malířky". Děkujeme za vše a přikládáme obrázky.

Yvona Friebelová, 11.7.2022

FAJN VÝLET

Výlet v závěru školního roku (úterý 21. 6. 2022) jsme si letos, společně se základní školou, naplánovali do Fajnparku v Chlumci nad Cidlinou. Čekala na nás lanová stezka, lezecká stěna, soustava trampolín, dětské hřiště, projížďka vláčkem po parku, stezka s dinosaury nebo se zvětšeninami hmyzu, písničky a tanečky. Taky dobré počasí, svačinky, řízek k obědu... No, co dodat... Bylo to prostě FAJN! Klikněte na fotogalerii.

Yvona Friebelová, 11.7.2022

POLYTECHNICKÁ VÝCHOVA PRO STARŠÍ DĚTI

Dne 15. 6. se v naší školce uskutečnil projektový den s polytechnickou výchovou. Zavítal k nám pracovník Technické univerzity v Praze s tématem "Jak se staví město". Zajímavé dopoledne plné her a pohybu ve školce i na hřišti u dětí rozvíjelo znalosti, tvořivost, pohybové schopnosti, umění spolupracovat ve skupinách a logicky uvažovat. Foto ZDE.

Yvona Friebelová, 10.7.2022

DEN RODIN

Ve čtvrtek 19. 5. 2022 jsme pro naše děti a rodiče připravili akci u příležitosti Dne rodin (ten se vždy slaví třetí květnovou neděli). Pod názvem „Vejšlap na hrad Vízmburk“ čekala na příchozí značená trasa s úkoly od parkoviště u bývalé čističky až na hrad. Tam jsme opékali buřty, děti si mohly vyzkoušet „středověké“ činnosti – střelbu z praku, přetlačování na kládě, hradní labyrint atd. Zaujalo též focení „královských“ rodin v kostýmech. Na závěr jsme si pro naše nejbližší připravili krátké vystoupení, které mnohé z nás opravdu vzalo za srdíčka. Podívejte se na fotografie.

Yvona Friebelová, 10.7.2022

LESNÍ ŠKOLKY

S krásným jarním počasím jsme již od začátku května začali s pravidelnými „lesními školkami“. Každý pátek, hned po osmé ráno jsme vyrazili s batůžky, svačinou a různým vybavením do havlovických lesů, luk a strání… První výprava nás zavedla na exkurzi do včelína manželů Vavříkových pod Vízmburkem. Další pátek jsme přijali pozvání od Kubíka Kuldy a navštívili jsme jejich statek na Trhovce. Třetí lesní školka byla sportovní, v rámci celoročního projektu „Se Sokolem do života“, ty další třeba pod názvem „stavby z přírodnin“, „život v trávě“ atd. Obrázky jsou ZDE. V září se budeme těšit na další putování!

Yvona Friebelová, 9.7.2022

ČARODĚJNÝ TÝDEN

Poslední dubnový týden patří tradičně tématu „čarodějnice“. Již od pondělka jsme se učili zaříkávadlo, vařili lektvary, snažili se získat „řidičský průkaz na koště“, poznávat pohádkové postavy. V pátek pak vše vyvrcholilo čarodějným rejem v kostýmech. Odměnou pro všechny čaroděje a čarodějky bylo vysvědčení a sladká odměna – pavouk! Před obědem jsme šli ještě „zkontrolovat“, zda je na sobotní podvečer na hřišti vše připraveno. Tak letu zdar a děkujeme všem rodičům za přípravu kostýmů. Foto ZDE.

Yvona Friebelová, 6.5.2022

DEN ZEMĚ

O naší přírodě, o její ochraně a o třídění odpadků si povídáme celoročně při různých činnostech (poznávací, ekologické, pracovní či výtvarné činnosti). Všechny tyto snahy tradičně vyvrcholí na Den Země. I letos jsme posbírali spoustu nepořádku po „nevychovancích“ a vyčistili studánku u rybníku Jindra. Při návratu do školky nám byla nečekanou odměnou jízda na voze taženém koníkem pana Švába. Děkujeme moc! Podívejte se na obrázky.

Yvona Friebelová, 6.5.2022

VELIKONOCE V NAŠÍ ŠKOLCE

Začátek jara je kouzelný čas. Stále je co pozorovat. Radujeme se ze sluníčka, zkoumáme první kvítky, klíčení rostlin, zpěv ptáků… tak málo stačí k radosti. Před Velikonocemi vyrábíme s dětmi líta i pomlázky a s koledou zajdeme i do tříd na školáky. Na Zelený čtvrtek jsme se oblékli do zeleného. Letos jsme se také vydali do Úpice na velikonoční výstavu na Dřevěnku. Foto ZDE.

Yvona Friebelová, 6.5.2022

PLAVÁNÍ A SAUNOVÁNÍ UKONČENO

Začátkem měsíce dubna jsme s dětmi ukončili velmi oblíbené aktivity. Od listopadu 2021 docházelo každou středu do havlovické sauny pět až deset dětí spolu s paní učitelkou. Pro většinu z nich nebyl vůbec žádný problém se po řádném zahřátí ochladit v ledovém bazénu, a to i několikrát za sebou. Všichni „otužilci“ byli v závěru odměněni. Za vzorné služby v sauně děkujeme paní Součkové a panu Prouzovi (foto ZDE). Deset lekcí předplaveckého výcviku jsme v trutnovském bazénu absolvovali od ledna do dubna. Kurzu se zúčastnilo celkem jedenadvacet nejstarších dětí z naší školky (foto ZDE).

Yvona Friebelová, 6.5.2022

ČARODĚJNICE

V sobotu 30. 4. 2022 se havlovické čarodějnice a čarodějové sešli u školy, aby se podepsali do čarodějnické knihy a předvedli kouzelnické zaklínadlo. Potom se vydal dlouhý průvod za hlavní čarodějnicí na hřiště. Tady musely děti splnit 8 různých úkolů, nakonec se proletěly na lanovce s koštětem a dostaly pytlíček prapodivných sladkostí. Pak hasiči zapálili připravenou hranici i s čarodějnicí. Kdo chtěl, opekl si špekáček, koupil limonádu, proletěl se na koštěti, pobavil se. Myslím, že se nám sobotní večer vydařil. Pár fotografií je zde.

Hana Prokopová, 2.5.2022

SMRTNÁ NEDĚLE

V neděli 3.4. 2022 jsme se po dvouleté odmlce sešli u dřevěné lávky, abychom vynesli zimu z naší obce. Děti ze školy a školky šly v čele průvodu a zpívaly halekačky. V polovině cesty jsme zastavili a rodičům a ostatním přihlížejícím jsme zazpívali, zatancovali a zarecitovali básničky o jaru. Potom jsme se vydali s Mařenou k mostu, kde jsme ještě zazpívali další jarní písničky, aby ta zima už konečně odešla. Pan Dvořáček smrťačku zapálil a voda řeky Úpy ji odnesla pryč. Mrkněte na fotoreportáž.

Hana Prokopová, 5.4.2022

VYNÁŠENÍ ZIMY

V neděli 3. dubna se po dvou letech opět uskuteční vynášení Smrťačky. Sejdeme se v 15 hodin u lávky na horním konci obce a společně vyneseme ze vsi paní Mařenu. Přijďte se podívat. Zde je plakátek.

Jaroslav Balcar, 1.4.2022

ZÁPIS DO MŠ PRO ROK 2022/2023

Zápis nových dětí do naší mateřské školy na školní rok 2022/2023 proběhne 2. a 3. května 2022, vždy od 14,00 do 16,00 hodin v přízemí MŠ. S sebou vezměte rodný list dítěte a občanský průkaz zákonného zástupce. Těšíme se na vás! Děti a paní učitelky ze školky od Hastrmánka.

Yvona Friebelová, 10.3.2022

PLAVECKÝ VÝCVIK

Od ledna započal v trutnovském bazénu plavecký výcvik pro starší děti ze školky a pro žáky naší ZŠ. Koná se vždy jedenkrát týdně v pátek a celkem děti absolvují 10 lekcí. „Školkáčci“ se postupně seznamují s pohybem ve vodě, hrají různé hry, nacvičují dýchání do vody, potápění se, základní pohyby při plaveckých stylech. Většina výuky probíhá v malém bazénu, ale již od třetí lekce vždy na chvilku děti „zavítají“ i do velkého bazénu. Tam se, „vyzbrojeni“ plaveckými pomůckami, učí překonat strach z hluboké vody a samostatně „plavat“. Děti zaslouží velkou pochvalu. Je vidět, že jsou to „rybičky a žabičky“ ze školky od Hastrmánka. Nikdo se vody nebojí! Foto ZDE.

Yvona Friebelová, 28.2.2022

MASOPUST 2022

V závěru měsíce února jsme si s dětmi ve školce povídali o Masopustu. Co je to za lidový zvyk, proč a jak se slaví. Veřejná odpolední akce se ještě kvůli hygienickým opatřením nekonala, tak jsme si to ve vlastnoručně vyrobených maskách a s doprovodem masopustních halekaček a písniček užili alespoň v tělocvičně. Také doprovodné cvičení na stanovištích s úkoly se dětem líbilo. A na závěr? Sladká masopustní kobliha a dobrý pocit ze společného dopoledne! Vydařilo se. Podívejte se na fotografie.

Yvona Friebelová, 28.2.2022

LEDNOVÁ A ÚNOROVÁ ZIMA

Ta letošní zima je na oblíbené dětské radovánky opět skoupá. Využíváme tedy každé vhodné příležitosti, abychom se alespoň trochu sklouzli na ledu, zajezdili na pekáčích, postavili sněhuláky atd. Při jedné z procházek jsme však zažili nebývalou chumelenici, kdy chvílemi nebylo vidět na krok (foto). Starší děti si mohly užít sněhu alespoň na lyžařském kurzu v areálu Bret v Žacléři (31. 1. – 4. 2. 2022). Velké pokroky a radost z lyžování byla vidět! Mrkněte na obrázky.

Yvona Friebelová, 14.2.2022

MY TŘI KRÁLOVÉ JDEME K VÁM, ŠTĚSTÍ, ZDRAVÍ PŘEJEME VÁM!

Na tři krále jsme si ve školce s radostí zahráli i zazpívali a všechny děti se za ně také chtěly převléknout. Nápis nad hlavním vchodem „K + M + B 2022“ ať je nám všem příslibem pohodového roku ve zdraví, spokojenosti a klidu nejenom v Havlovicích, ale na celém světě. Bylo by to fajn! Podívejte se na obrázky.

Yvona Friebelová, 14.2.2022

KARANTÉNA V MŠ A ZŠ HAVLOVICE

Vzhledem k výskytu covidu u dětí v MŠ a ZŠ je škola v karanténě do úterý 25. 1. a děti z MŠ do neděle 23. 1. V pondělí tedy mohou přijít děti z MŠ a ve středu žáci ze ZŠ. ZDE jsou instrukce k chování dětí v karanténě a ZDE informace pro dospělé.

Jaroslav Balcar, 22.1.2022

Měřeno od 5.4.2016