MŠ Hastrmánek - aktuality

Aktuality     Základní informace     Plán činnosti     Fotogalerie
Historie MŠ     Sulihara
OSLAVY 60. VÝROČÍ VZNIKU NAŠÍ ŠKOLKY

Je tomu již šedesát let, co v naší obci nepřetržitě funguje mateřská škola. A to je tak trochu důvod k ohlédnutí a oslavě. Stručný pohled do historie si můžete přečíst zde (historie MŠ). V pondělí 14. října dopoledne jsme do kulturního domu pozvali děti a paní učitelky z MŠ Libňatov a Suchovršice. Předvedli jsme jim, co jsme se od září naučili. V písničkách a básničkách s pohybem jsme je zavedli do lesa na houby a k rybníku za žabkami a rybkami. Poté si děti mohly vyrobit narozeninovou kytičku, omalovat dort, lovit magnetické rybičky a projít si překážkovou dráhu. Závěr obstarala společná písnička a velký narozeninový dort s dobrotami (5x foto). Den poté, tedy v úterý 15. října odpoledne, jsme pozvali také rodiče, veřejnost, zástupce obce a bývalé i současné zaměstnance školy. Oslava se nesla v podobném duchu. Přidali jsme pouze předání dárků a květin bývalým zaměstnancům a ten, kdo měl zájem, vydal se s námi na prohlídku naší školy a školky. Obrázky jsou zde.

Yvona Friebelová, 21.10.2019

SPORTOVÁNÍ SE SULIHAROU

V letošním školním roce mají mateřské školy ze Suchovršic, Libňatova a Havlovic (tedy SULIHARA) společný projekt se sportovním zaměřením. První akcí byla v úterý 8. října "SULIHARIÁDA" - tedy taková naše malá olympiáda. S ohledem na chladné počasí jsme hřiště vyměnili za teplo tělocvičen. Mladší děti sportovaly v té školní (foto zde) a patnáctičlenné týmy "starších reprezentantů" poměřily své síly a dovednosti v tělocvičně TJ Sokol (foto zde). Překážková dráha, sprint, hod na koš a skok z místa - vše štafetově. Po každé disciplíně byly vyhlášeny výsledky. V konečném hodnocení však vyhráli všichni, snažili se a hlavně: užili si to! Dlužno ještě dodat, že jsme také zapojeni do celorepublikové sokolské akce "Cvičíme se zvířátky". Tam si děti osvojují základní pohybové dovednosti a jako motivace jim také každému slouží vlastní pracovní sešit se samolepkami.

Yvona Friebelová, 21.10.2019

LOUTKOVÉ DIVADLO V MŠ

Jak se stalo již po několik let dobrým zvykem, zavítají k nám každoročně v prvním měsíci nového školního roku nějací loutkoherci s pěknou pohádkou. Letos přijel "náš oblíbenec" - pan Bílek z Hradce Králové. V jeho milém a vtipném podání jsme shlédli dětem přijatelně upravené "Staré pověsti české". Obrázky jsou zde.

Yvona Friebelová, 5.10.2019

POZVÁNKA NA OSLAVU - 60 LET MATEŘSKÉ ŠKOLY V OBCI

Havlovická mateřská škola je v provozu již celých šedesát let. A to už stojí za připomenutí! V pondělí 14. 10. dopoledne se v kulturním domě sejdeme s našimi kamarády ze SULIHARY. Pozvali jsme děti i paní učitelky z Libňatova a Suchovršic na "malou párty". O den později, tedy v úterý 15. 10. 2019 od 17,00 hodin, zveme na oslavu také všechny naše rodiče, veřejnost i bývalé zaměstnance. Připraveno je krátké ohlédnutí za historií školky, vystoupení dětí, výstava z historie i současnosti MŠ, společné hrátky a tvoření. Jste srdečně zváni, těšíme se na vás. Děti a paní učitelky z vaší školky. A zde je stručný výčet z historie MŠ. Podívejte se také, jak budova naší školy a školky vypadala dříve a dnes.

Yvona Friebelová, 5.10.2019

PRVNÍ SPOLEČNÝ VÝLET

Na nenáročný dopolední výlet do areálu u rybníku Brodský jsme se vydaly autobusem, ve středu 11. září. Přálo nám počasí, svačina na čerstvém vzduchu chutnala, houpaček, průlezek a pěkného prostředí jsme si užili do sytosti (5x foto). Také páteční lesní školky již zvládají i ti nejmladší. Nutno však dodat, že jejich procházky jsou o něco kratší, než mají naše starší děti (3x foto).

Yvona Friebelová, 16.9.2019

ZAHÁJENÍ ŠKOLNÍHO ROKU 2019 - 2020

Slavnostní zahájení nového školního roku proběhlo v pondělí 2. 9. před osmou hodinou. Do školky naposledy zavítali "naši prvňáčci" se svými rodiči. Pochlubili se novými aktovkami, zazpívali si s námi rozlučkovou písničku, symbolicky se "odstřihli" ze školky a poté už nám odešli do "velké školy". (6x foto) I tak je naše školka opět plně obsazena. Patnáct nejstarších dětí ve třídě "Rybiček" a dvacet osm mladších dětí u "Žabiček" . Novým dětem občas nějaká ta slzička ukápne, ale již po pár dnech si i ti nejmladší spokojeně hrají ve školce i venku. (foto). Ve středu 4. 9. od 17,00 hodin proběhla první společná informativní schůzka s rodiči. Přejme si vespolek pohodový školní rok plný zdravých, šikovných a spokojených dětí. Vaše paní učitelky a Hastrmánek. FOTO zde.

Yvona Friebelová, 5.9.2019

MODERNIZACE SOCIÁLNÍHO ZAŘÍZENÍ V NAŠÍ ŠKOLCE

V průběhu prázdnin provedla stavební firma Movis Hronov zpevnění prasklé příčky a celkovou rekonstrukci WC a umývárny v přízemí naší školky. Už je to uděláno, už je to hotovo! Fotky "před" a "po" porovnejte zde.

Yvona Friebelová, 5.9.2019

LOUČENÍ S PŘEDŠKOLÁKY

26. a 27. června 2019 - projížďka na kole, opékání buřtů k večeři, podvečerní tvoření, pyžamové skákání na trampolíně, spaní ve školce, slavnostní rozloučení v obřadní síni kulturního domu a společné tablo. To vše na rozloučení s dětmi, které už paní učitelky a Hastrmánek musí poslat do školy. Tak šťastnou cestu, kamarádi! FOTO zde.

Yvona Friebelová, 7.8.2019

ZÁVĚR PROJEKTU SULIHARA

V tomto školním roce se náš projekt zaměřil na sté výročí vzniku republiky. Proto se i poslední akce před prázdninami nesla v tomto duchu. Paní učitelky z MŠ Suchovršice připravily pro nás pro všechny příjemné prostředí v okolí školky. Studenti a pedagogové z úpického gymnázia pak přichystali jednotlivá stanoviště k danému tématu a úvodní scénku z Pošťácké pohádky od pana Čapka. Bylo to již tradičně velmi milé setkání, které bychom chtěli zachovat i v dalších letech. Děkujeme. Prohlédněte si fotogalerii.

Yvona Friebelová, 7.8.2019

ŠKOLNÍ VÝLET

Letošní výlet jsme si naplánovali do Hradce Králové. Nejprve jsme navštívili Obří akvárium. Tam si děti mohly z blízka prohlédnout vodní živočichy a poslechnout si o nich něco zajímavého. Ve velkém tunelu jsme si pak všichni připadali jako potápěči. Úplně "jiný svět" se před námi otevřel při vstupu do zábavného centra Tongo. Nadšení dětí bylo veliké! Po společné rozcvičce vedené tamní lektorkou se všichni vydaly na trampolíny, průlezky, vozítka, kolotoče atd. Nikdo se nebál a mnohým se ani nechtělo "zdržovat se" obědem a už vůbec ne odjíždět... ale všechno pěkné musí jednou skončit. Obrázky jsou zde.

Yvona Friebelová, 7.8.2019

PŘEDŠKOLÁCI NA DOPRAVNÍM HŘIŠTI

V závěru školního roku odjeli naši předškoláci spolu se žáky základní školy na dopravní hřiště v Náchodě. Vyzkoušeli si nejen zručnost při ovládání svého "stroje", ale dozvěděli se mnohé z pravidel silničního provozu. Doufejme, že si toho také hodně uchovají v paměti a budou se podle toho řídit, až budou "řídit"! Tak šťastnou cestu, šikulové!" FOTO zde.

Yvona Friebelová, 7.8.2019

SULIHARA ZASE SPOLU!

Společná dopolední akce pod názvem „Putování na hrad Vízmburk“ se uskutečnila v pátek 24. května za krásného jarního počasí. Dlužno však dodat, že původně plánovaný termín 15. 5. jsme museli zrušit s ohledem na silný déšť, ledový vítr a venkovní teplotu okolo 8°C. Ale kdo si počká, ten se dočká. Na 75 dětí z mateřských škol Suchovršice, Libňatov, Havlovice a jejich paní učitelky čekala značená cesta na Vízmburk, na které hledaly obrázky postav z hradu a podhradí. Přímo v areálu všechny srdečně přivítala hradní dáma a pan správce pak děti zavedl až na nádvoří, kde jim vyprávěl zajímavosti o této ojedinělé historické památce. Poté si děti mohly složit hradní puzzle, projít labyrint, vyzkoušet rovnováhu na kládě, házet proutěnými kroužky na cíl nebo vybarvit omalovánku. Odměnou byl nalezený poklad: pro paní učitelky pamětní list s klíčem od hradu a vízmburská píšťalka, pro kluky přívěšek s erbem třmene a pro holky perlový náhrdelník. Prohlédněte si fotoreportáž. Tak zase někdy příště na hradě Vízmburk… nashledanou! … a třeba už v sobotu 8. 6. 2019 na dětském dnu.

Yvona Friebelová, 29.5.2019

15. KVĚTNA V HAVLOVICKÉ ŠKOLE HOŘELO!!!

Ne, nebojte se, nic takového se nestalo! Nečtete ani žádný bulvár, neposloucháte žádné hrůzostrašné reportáže z některých našich televizí. Šlo o plánované hasičské cvičení profesionálů z Trutnova a dobrovolných hasičů z Úpice a Havlovic, o kterém téměř nikdo nevěděl. Nutno však dodat, že když se oknem ze sborovny vyvalil dým, bylo to věrohodné a malým dětem jsme museli vysvětlovat, že je to opravdu "jenom jako". Stejně tak jako záchrana osob, které zůstaly v budově školy "uvězněné". Děkujeme za vaši práci a přejme si, ať se nám nikdy nic takového v reálu nepřihodí. Obrázky z cvičení jsou zde.

Yvona Friebelová, 29.5.2019

DEN RODIN – 9. KVĚTNA 2019

Ranní vytrvalý déšť přispěl k rozhodnutí odvolat původně plánovanou společnou procházku s úkoly a opékáním buřtů a přesunout celou oslavu do budovy školy. Moc nás potěšila téměř stoprocentní účast dětí se spoustou rodičů i prarodičů. Společný závěr s písničkou, tanečkem, přáním a velkou pusou byl z našeho pohledu krásnou, vzácnou a dojemnou chvilkou, které bychom si měli vážit. FOTO zde.

Yvona Friebelová, 29.5.2019

JARNÍ LESNÍ ŠKOLKY...

…jsme letos zahájili již 12. dubna. Od té doby si každý pátek společně užíváme třeba procházku „pampeliškovou“, „velikonoční“ „uklízecí“ v rámci akce Ukliďme Česko, „květinovou“ nebo třeba „narozeninovou“. A jak venku chutná taková svačina z batůžku! Podívejte se na fotky.

Yvona Friebelová, 29.5.2019

ČARODĚJNICKÝ REJ JIŽ OD SAMÉHO RÁNA

Stalo se již každoroční dobrou tradicí, že 30. dubna ráno přijdou téměř všechny děti i paní učitelky do školky v kostýmech čarodějnic a kouzelníků. A tak se nám všechny pohybové, taneční i výtvarné činnosti pěkně oživí a užijeme si spoustu legrace. Podívejte se, jak nám to slušelo. Letu zdar! Za rok zas a díky rodičům za výrobu krásných kostýmů! A víte, jak létají čarodějnice, když je špatné počasí? Podívejte se!

Yvona Friebelová, 4.5.2019

ČARODĚJNICE

V úterý 30. dubna 2019 se havlovické čarodějnice a čarodějové - malí i velcí - vydali Na Výsluní, kde všechny nadpřirozené bytosti dostaly průkaz se svým jménem. Po odříkání kouzelného zaříkávadla jsme se všichni vydali směrem ke hřišti. Cestou jsme házeli škrpálem, běželi slalom mezi košťaty, chodili poslepu podle provázku, skákali v pytlích, namotávali myšky, roztáčeli káču, házeli bramborou... Za splněné úkoly jsme dostali čarodějnické bonbóny. Na hřišti jsme si opekli buřty, obdivovali jsme velikánskou hranici s čarodějkou a utíkali před kouřem. Počasí nám přálo a večer jsme si pěkně užili. FOTO zde.

Hana Prokopová, 2.5.2019

SMRŤAČKA JE VYNESENA - JARO JE TU

V neděli 7. dubna jsme se tradičně sešli v 15 hodin u dřevěné lávky. Vyrazili jsme směrem k parku U Pichů a tam zazpívali a zatančili nejen rodičům a známým, ale všem, kterým se tato tradice líbí. Děkujeme všem příchozím, že s námi každoročně přicházejí vítat jaro, a že nás je čím dál tím víc. Doufejme, že nás i počasí vyslyší, a že již bude jen krásně. Fotografie najdete zde.

Jaroslav Balcar, 8.4.2019

MASOPUST

Ve čtvrtek 28. 2. 2019 jsme se převlečení za masky vydali na Králův kopec. Zde jsme zatančili masopustní tanečky a průvod masek odešel ke kulturnímu domu. Tady jsme zpívali a tancovali lidové písničky. Vše jsme potom zopakovali u školy. Děti za odměnu dostaly masopustní koblihu a teplý čaj. Pak se na hřišti rozhýbaly při diskotéce a s chutí se pustily do plnění úkolů na osmi stanovištích. Ti školáci, kteří dané disciplíny splnili, si došli ke stánku pro balíček dobrot. Všichni odcházeli domů spokojeni. FOTO zde. Podívejte se také na reportáž Televize JS.

Hana Prokopová, 4.3.2019

Masopust v Havlovicích

Ve čtvrtek 28. února se uskuteční tradiční masopustní průvod obcí Havlovice. Začínáme v 16 hodin na Králově kopci a pokračujeme ke škole a na hřiště, kde budou pro děti připravené soutěže a úkoly o ceny. Přijďte v maskách, užijeme si masopustní zábavu a tradiční občerstvení. Zde je plakátek. Akci pořádá ZŠ a MŠ Havlovice a TJ Sokol.

Jaroslav Balcar, 26.2.2019

PF 2019

Pevné zdraví, hodně lásky, pohodu a spokojenost v novém roce vám všem přejí paní učitelky z vaší školky. A trochu toho štěstí do každého domu zas doufejme přinesou keramická prasátka se čtyřlístkem na boku. Tím spíš, že si je děti vlastnoručně vyrobily, mrkněte na ně.

V HAVLOVICÍCH SE UŽ BRUSLÍ...

...a "hastrmánci" ze školky nemohou na ledu chybět! Ty starší děti již zdokonalují pohyb na bruslích a ty mladší mají radost z pohybu a z toho, že to krásně klouže! Děkujeme moc panu správci a jeho pomocníkům za noční stříkání a "expresní" vytvoření ledové plochy pro Havlováky a další bruslaře ze širokého okolí. FOTO zde.

Yvona Friebelová, 22.1.2019

PŘEKVAPENÍ!

Po návratu z vánočních prázdnin čekalo na mladší děti ze třídy Žabiček milé překvapení. Byly to nové postýlky! Přejme si, ať se na nich všem dobře leží, spinká a odpočívá (foto).

Yvona Friebelová, 21.1.2019

LYŽAŘSKÝ VÝCVIK

Ve dnech 14. až 18. ledna absolvovaly přihlášené děti ze školy (25 dětí) i školky (21 dětí) lyžařský výcvik. Ten se konal vždy v odpoledních hodinách ve Ski Areálu Bret v Žacléři, Prkenném Dole. Klidné prostředí, mírný svah pro začátečníky, prudší svah s vlekem pro pokročilé a snowborďáky. Počasí každý den jiné - slunečno, větrno, chumelenice, déšť i mráz. Každým dnem velké pokroky všech dětí, závody na závěr, medaile, diplomy a fotky na památku. Z mého pohledu - spokojenost a dík manželům Vodičkovým za finanční příspěvek na zakoupení odměn pro děti. FOTO zde.

Yvona Friebelová, 21.1.2019

PLAVECKÝ VÝCVIK

Od ledna do března absolvuje dvacítka nejstarších dětí plavecký výcvik v trutnovském bazéně. A hned první lekce dávají tušit, že tahle parta se vody nebojí a bude velice šikovná. FOTO zde.

Yvona Friebelová, 21.1.2019

PRVNÍ DNY ROKU 2019

Hned po Vánocích si děti povídaly o svátku Tříkrálovém, o rozdělení času na roční období, měsíce a dny a průběžně také chodí ke krmelcům za lesními zvířaty (foto). Letošní zima je tady u nás na sníh velice skoupá, ale my všichni dobře víme, jak málo stačí k dětské radosti (foto)...

Yvona Friebelová, 21.1.2019

Měřeno od 5.4.2016