MŠ Hastrmánek - aktuality 2017

Aktuality     Základní informace     Plán činnosti     Fotogalerie
Časopis Vlnky     Historie MŠ     Sulihara
Mateřská škola nabízí ještě několik volných míst pro školní rok 2017-2018.

ADVENTNÍ ČAS

Vánoční těšení a advent v Havlovicích "odstartovalo" 3. prosince společné nedělní rozsvícení vánočního stromu v parku. Za účasti široké veřejnosti se děti z naší školy i školky prezentovaly krátkým vystoupením za svitu lucerniček (foto zde). V úterý 5. prosince se nám pak ve školce před obědem nečekaně zjevila veliká návštěva! Pět čertů, tři andělé a Mikuláš rozprávěli s dětmi, vyslechli si jejich básničky, společně si také zatancovali. Odměnou pro děti byl balíček se sladkostí, ovocem a oříšky (foto zde). Ve čtvrtek 7. 12. jsme v MŠ shlédli krásnou vánoční pohádku "O Kulíškovi" (foto zde) a v pátek jsme se rozjeli do vánočních Ratibořic. Ve mlýně jsme se "ponořili" do atmosféry vesnických Vánoc přelomu 18. a 19. století. Na zámku jsme zase byli velmi mile přivítáni jako vzácní hosté zámecké paní o Štědrém dnu (foto zde)... A co bude dál? Velké přípravy na naše vánoční vystoupení v kulturním domě a zároveň velké vánoční těšení...

Yvona Friebelová, 13.12.2017

ŘÍJEN 2017

Podzim jako roční období, poznávání přírodnin a stromů, odlet ptáků, výlov rybníku či havlovické posvícení – to byla témata, kterými jsme v naší školce naplnili říjnové dny. Zhruba s patnácti dětmi jsme také zahájili pravidelné středeční návštěvy zrekonstruované sauny v kulturním domě. Stěžejními akcemi však byla dvě hojně navštěvovaná a oblíbená odpolední setkání. V pátek třináctého již 19. ročník „Dne tatínků“ (foto) s vystoupením dětí, společným tvořením, přáním a dárky. V pondělí 30. října to pak bylo „Dýňácké odpoledne“ zakončené bludičkovým průvodem od školky až k Háječku se světýlky a vlastnoručně vyrobenými lampiony (foto).

Yvona Friebelová, 6.11.2017

ZÁŘÍ 2017

Začátek září se nesl v duchu seznamování se školkou, s novými kamarády i paní učitelkami, s denním režimem MŠ, hračkami… Zvládli jsme také (spolu se ZŠ) exkurzi na policejní stanici do Úpice a při té příležitosti jsme také navštívili výstavu prací a obrázků našeho malíře pana Josefa Vika. V prvním týdnu školního roku jsme se sešli i s rodiči na společné informativní schůzce (zápis ze schůzky zde). Páteční lesní školky měly přívlastek „co dokáže vítr“ a „houbová“. Jak jinak, když takovou úrodu hub už dlouho nepamatujeme a poničené lesy máme bohužel na každém kroku. V pondělí 25. září nás pak opět přijel potěšit loutkoherec pan Bílek z Hradce Králové se svojí milou a originální pohádkou „Sůl nad zlato“. Z výrazů dětských tváří je patrné, že pohádka zaujala děti ze školky i ze školy… FOTO zde.

Yvona Friebelová, 25.9.2017

ZAHÁJENÍ ŠKOLNÍHO ROKU

Nový školní rok započal tradičně „Slavnostním rozloučením s prvňáčky“ hned v pondělí 4. září v 7:45 hodin v přízemí mateřské školy. Dva kluci a pět malých slečen (v doprovodu svých rodičů a prarodičů) se přišlo symbolicky „odstřihnout“ z naší školky, ještě jednou si společně zazpívat rozlučkovou písničku a zamávat Hastrmánkovi. Pak už v doprovodu pana ředitele všichni odešli „o patro výš“ a ve školce zůstalo deset předškoláků a dvacet pět mladších dětí. FOTO zde.

Yvona Friebelová, 25.9.2017

POSLEDNÍ TŘI DNY PŘED PRÁZDNINAMI...

Šest předškoláků odjelo 28. června se svojí paní učitelkou Adélou a všemi dětmi a učiteli z naší základní školy na dětské dopravní hřiště do Náchoda. Po úvodním poučení se na svých kolech rozjeli do ulic a křižovatek na hřišti. Snažili se chovat správně podle dopravních předpisů, značek i vodorovného značení na vozovce, ukazovat při odbočování... A to není vůbec jednoduché. (foto). A ještě prosba na konec: až pojedete autem či na kole se svými dětmi, zkuste si to zopakovat nebo znalosti dětí ještě prohloubit... A nezapomínejte, že děti nepatří za volant a vždy mají být v autosedačce a připoutané. Jděte příkladem. Děkuji.
29. červen, 17 hodin, obřadní síň kulturního domu v Havlovicích: slavnostní loučení a šerpování za přítomnosti rodičů. Předškoláci předvedli společný taneček, rozlučkové písničky, své umění ve hře na flétnu i znalosti při kvízu. Za snahu a na památku obdrželi knížku s prvním čtením, pamětní list s fotkou a šerpu. Po přípitku (v 18 hodin) a rozloučení s rodiči je čekala projížďka na kole a vlastnoručně "upečená" večeře v altánu u Panské cesty. Po návratu do školky (ve 20:15 hodin) pak ještě výroba skřítka, co hlídá krásné sny, hygiena a pak už hurá do postýlek. Pohádka... a dobrou noc! (foto). Všichni si zaslouží velkou pochvalu! Zvládli jsme to (až na dva pády z kola) bez problémů či slziček, s kupou zážitků a velkou legrací.
30. červen - závěrečná "lesní školka", velká trampolína na hřišti, rozdávání výkresů a pracovních sešitů, vzájemné loučení.

Yvona Friebelová, 3.7.2017

ZÁBAVNÁ CHEMIE

V pondělí 26. 6. 2017 naši školu navštívila profesorka z náchodského gymnázia paní Veronika Balcarová se svými studentkami chemie. Předvedly nám spoustu pokusů a chemických reakcí (jak zapálit oheň bez zápalek, jak vytvořit hada z uhlíku, hořící sopku či obrázek atd.) Všem se nám to líbilo, provedení a vysvětlení jevů bylo přizpůsobeno i malým dětem. Moc děkujeme. Obrázky jsou zde.

Yvona Friebelová, 3.7.2017

HURÁ PRÁZDNINY

Ve čtvrtek 22. 6. 2017 se všechny školy z našeho okolí vydaly za slunečného počasí do Úpice na Dlouhé Záhony. Zde, na akci HURÁ PRÁZDNINY, zatancovaly dívky z úpické ZUŠ a zazpíval oblíbený zpěvák Milan Peroutka se svojí kapelou Perutě. Děti tak měly možnost poznat atmosféru opravdového koncertu a podle nálady a chuti si zazpívat, zatancovat nebo si třeba před hlukem zacpávat uši. Milana Peroutku uvidíme (mimo jiné) v září v televizním pořadu Pevnost Boyard, z jehož natáčení se den před koncertem vrátil a s nadšením nám o tom vyprávěl. Fotoreportáž je zde.

Yvona Friebelová, 3.7.2017

VYHODNOCENÍ VÝTVARNÝCH SOUTĚŽÍ

V závěru školního roku je namístě ohlédnout se, hodnotit výsledky. Co se týče výtvarných soutěží, ocenili havlovičtí hasiči obrázky Natálky Davidové (cenu za nepřítomnou sestřičku převzal malý Adámek), Kuby Bureše, Kristýnky Kapuciánové a Adélky Bryknarové. Adélka uspěla i v okresním kole a obsadila tam pěkné třetí místo. Honzík Zelinka si pro odměnu v soutěži "Rozesmátý svět" dojel do Úpice na ZŠ Bří Čapků. (viz (foto).

Yvona Friebelová, 3.7.2017

SULIHARA - ZAKONČENÍ CELOROČNÍHO PROJEKTU

Dopoledne 16. června patřilo společnému zakončení projektu "Tak jde čas". Studenti úpického gymnázia pod vedením paní učitelky Nývltové si pro děti připravili dvanáct stanovišť s úkoly týkajícími se dvanácti měsíců roku. I když nás déšť na chvíli "zahnal" do útrob suchovršické školky a tělocvičny, pranic to nepokazilo pohodovou atmosféru mezi dětmi, studenty, učitelkami i personálem školky. (fotoreportáž je zde). Děkujeme a těšíme se na další společné chvíle!
PS: před deseti lety jsme u každé školky společně sázeli malý stromek "Suliharník". Mrkněte, jak nám už v Havlovicích povyrostl... Dalo by se říct: "Vyrostla štíhlá jedlička..." (foto zde).

Yvona Friebelová, 3.7.2017

Velmi povedený školní výlet

Když si všechno "dobře sedne" a "vše do sebe pěkně zapadá", tak se věc podaří. A takhle to právě bylo v pondělí 5. června na celodenním výletě naší školky do královédvorské ZOO. Autobus přijel na čas, paní kuchařky nám brzy ráno stihly nachystat svačiny i řízky k obědu, děti i paní učitelky se moc těšily, počasí vyšlo na jedničku, v ZOO měli otevřeno, všechna zvířata byla na svých místech, do "safaribusu" jsme se také vešli, africké domečky ani průlezky nespadly, hlady jsme netrpěli, nikdo se neztratil, zážitků máme spoustu, unavení, ale spokojení jsme se vrátili do Havlovic. Můžeme si tedy říct: "Bylo to prima!". Podívejte se na to (foto).

Yvona Friebelová, 5.6.2017

Den dětí 2017

Oficiální havlovické oslavy Dne dětí se uskutečnily v režii obecního úřadu v neděli 28. května na hřišti TJ Sokol a 4. června díky Sdružení pro Vízmburk na našem hradě. Připomněli jsme si jej také s dětmi ve školce (4x foto). Letos však děti dostaly od našeho obecního úřadu ještě jeden zajímavý dárek – hodinovou projížďku výletním vláčkem po Havlovicích. To bylo radosti!!! Podívejte se (8x foto).

Yvona Friebelová, 4.6.2017

Veřejné vystoupení „SLUNÍČKO 2017“

Stěžejní akcí oslav 20. výročí vzniku spolku SULIHARA bylo slavnostní veřejné vystoupení „Sluníčko 2017“. Konalo se ve čtvrtek 25. 5. v úpickém divadle. Dopoledne jej shlédlo téměř 400 děti z okolních mateřských a základních škol, v podvečer pak na tři stovky dospěláků, zástupci z obecních úřadů i bývalé paní učitelky. Po úvodní videoprojekci se spoustou fotografií z činnosti sdružení viděli diváci společnou pohybovou skladbu nejstarších dětí „Kudy chodí čas“ a vyslechli píseň „To vám vznikla jednou zjara parta jménem Sulihara“. Poté se slova ujal moderátor Petr Čepelka a s pomocí kouzelných hodin pozval diváky na procházku historií spolku. Vše vhodně doplňovalo šest vystoupení jednotlivých MŠ – havlovičtí sportovci a pohádka O Rumcajsovi, libňatovští hasiči a fotbalisté s roztleskávačkami i suchovršičtí indiáni a pejskové s kočičkami. Závěrečný nástup všech účinkujících v různobarevných tričkách a se společnou skladbou „Sluníčko“ završil celé vystoupení. Při odchodu si diváci mohli ještě v předsálí prohlédnout výstavu hraček a fotografií nazvanou „To jsme byli ještě malí…“. FOTO zde.

Yvona Friebelová, 1.6.2017

SULIHARA slaví 20 let

Mateřské školy ze spolku SULIHARA slaví 20 let vzájemné spolupráce. Letošní celoroční projekt nese tedy i příznačný název „Tak jde čas“. Je v něm prostor na ohlédnutí za uplynulými roky i prostor na nové a zajímavé akce. Jednou z nich bylo i setkání se členy integrovaného záchranného sboru, které se uskutečnilo za pěkného počasí dne 16. 5. před libňatovskou školkou. Děti se seznámily s prací, vybavením i vozidly záchranářů a hasičů. A není nic lepšího pro získávání nových poznatků, než si vše osahat a vyzkoušet na vlastní kůži. FOTO zde.

Yvona Friebelová, 1.6.2017

SULIHARA

Ve čtvrtek 25. 5. 2017 jsme se jeli podívat na naše mladší kamarády do úpického divadla Aloise Jiráska. Společně se školkou z Libňatova a Suchovršic představili okolním školám a školkám svůj program k oslavám dvacátého výročí vzniku SULIHARY. Vystoupení se všem dětem velice povedlo a my jsme je odměnili dlouhým potleskem. FOTO zde.

Hana Prokopová, 31.5.2017

OSLAVA SVÁTKU "DEN RODIN"

Druhá květnová neděle je každoročně zasvěcena svátku matek. Na následující den, tedy na pondělí 15. května, připadá v tomto roce také "Den rodin". Proto jsme se rozhodli pozvat na školkovskou oslavu všechny mamky i taťky. A neslavili jsme jako tradičně v budově školy. Zahájení proběhlo ve čtvrtek 11. května odpoledne na asfaltovém hřišti, potom čekala na všechny příchozí příjemná procházka s plněním různých úkolů a zakončení bylo naplánováno na Tylově paloučku. K pohodě a zdárnému průběhu přispěla velkou měrou snaha a šikovnost našich dětí, vstřícnost a zájem rodičů a také nádherné počasí, kterého je letos na jaře zatím pomálu. Tak ještě jednou: díky a vše nejlepší! FOTO zde.

Yvona Friebelová, 12.5.2017

ČARODĚJNICE

Poslední dubnový večer - 30. 4. 2017 se jako každý rok slétly všechny havlovické čarodějnice na panelové cestě u Burešů. Svůj příchod stvrdily svým podpisem - otiskem prstu - do čarodějnické knihy. Při kouzelném zaříkávadle zapálila hlavní čarodějnice oheň na kolečku. Pak se všichni pustili do soutěží a postupovali směrem ke škole. Tam za splnění všech úkolů každá maska dostala sladkosti a reflexní pásek obce Havlovice. Děti se už rozběhly za svými rodiči. Hlavní čarodějnice dovezla oheň k velikánské hranici a předala ho havlovickým hasičům, kteří ji zapálili. Počasí nám přálo, lidé se dobře bavili a spokojeně za tmy odcházeli domů. FOTO zde. Pusťte si také reportáž Televize JS.

Hana Prokopová, 3.5.2017

ČARODĚJNICKÁ GENERÁLKA

V pátek 28. dubna se naše školka proměnila na doupě plné čarodějnic a čarodějů. Již od brzkého rána všichni létali na koštěti přes překážky, tancovali při muzice, vařili kouzelný nápoj z kopřiv, bezové šťávy, rozinek a skořice. A protože venku lilo jako z konve, nelítali jsme letos po vesnici, ale užili jsme si náš rej v tělocvičně. Na poslední dubnový večer jsme plně připraveni. Mrkněte na to.

Yvona Friebelová, 2.5.2017

PŘEDPLAVECKÝ VÝCVIK ZAHÁJEN

Ve čtvrtek 20. 4. odjely starší děti ze třídy Rybiček společným autobusem i se žáky ZŠ do Trutnova na první lekci plaveckého výcviku. Seznamování s vodou, překonávání strachu z pobytu v bazénu, dýchání do vody, hry ve vodě - to je náplň prvních hodin. Ti šikovnější zvládnou během deseti lekcí i splývání, skoky do vody nebo dokonce i základy plavání bez jakékoliv pomůcky. Tak „rybičky od hastrmánka“ ze školky, ať se vám to líbí! Foto zde.

Yvona Friebelová, 20.4.2017

„…DUBEN, JEŠTĚ TAM BUDEM…“

…praví se v lidové pranostice. A když jsme v neděli 2. 4. vynášeli z Havlovic paní Zimu ustrojeni jen do triček, nikdo už by nehádal, že se zima ještě vrátí s plnou silou. Takže teď už víme, že lidové pranostiky v sobě ukrývají velký kus moudrosti našich předků. V naší školce nás to však od jarních témat vůbec neodradilo. Poznávání ročních období, probouzející se příroda, zvířata a jejich mláďata, Velikonoce, ekologické aktivity v rámci Dne Země a poslední dubnový týden i příprava na Čarodějnice. Také jsme s dětmi ukončili pravidelné návštěvy havlovické sauny a medaile na krk dostali největší otužilci. Foto zde.

Yvona Friebelová, 20.4.2017

HEREC MIROSLAV TÁBORSKÝ V RODNÉM KRAJI

Ve čtvrtek 6. dubna 2017 navštívily děti ze školky i školy úpické divadlo, kde známý herec Miroslav Táborský zahrál se svojí manželkou, loutkoherečkou Kateřinou, výchovné pohádky - nepohádky. Vstupné i jízdné jsme uhradili z výdělku z našeho vánočního vystoupení. Ve škole jsme se pak zamysleli nad chováním dětí z těchto krátkých příběhů a některé scénky jsme ztvárnili při výtvarné výchově. Foto zde.

Hana Prokopová, 11.4.2017

Smrťačka je vynesena – jaro přichází

V neděli 2. dubna jsme se tradičně sešli v 15 hodin u dřevěné lávky. Vyrazili jsme směrem k parku U Pichů a tam zazpívali a zatančili nejen rodičům a známým, ale všem, kterým se tato tradice líbí. Děkujeme všem příchozím, že s námi každoročně přicházejí vítat jaro, a že nás je čím dál tím víc. Doufejme, že nás i počasí vyslyší, a že již bude jen krásně. Fotografie najdete zde. Podívejte se také na reportáž Televize JS.

Jaroslav Balcar, 3.4.2017

PŘEHLED AKCÍ NA MĚSÍC DUBEN

Program přichystaný na měsíc duben je hodně pestrý. Havlovické předškoláky čeká návštěva divadelního představení v Úpici, velikonoční koledování nebo předplavecký výcvik. Vše vyvrcholí Čarodějnicemi s průvodem masek a zakončením ve sportovním areálu TJ Sokol. Kompletní přehled dubnových akcí je v příloze.

Petr Záliš, 3.4.2017

BŘEZEN, ZA KAMNA VLEZEM...

„Za kamny“ naší školky bylo ještě v první polovině března opravdu dobře. Společně jsme si tam hráli, pozorovali rozdíly mezi zimou a jarem, slavili narozeniny a svátky, povídali si a zpívali s „tetičkou Notičkou“ a připravovali jsme si vystoupení na Smrťačku. Jednou týdně se starší děti zašly ohřát do sauny, hrály na flétny a trénovaly správnou výslovnost hlásek při logopedii. Zajeli jsme se také podívat do Úpice na taneční akademii ZUŠ. Jakmile však sluníčko prohřálo vzduch a osušilo louky, už nás to zlákalo ven. Ze zimního spánku jsme probudili naši zahrádku a průlezky u školky, provětraly míče, švihadla i obruče na asfaltovém hřišti. Při procházkách si děti často všímaly odpadků okolo cest, a tak jsme několikrát vzali igelitové tašky a „poklidili jsme si“ okolí školky. Na fotkách můžete vidět i generální zkoušku na Vynášení Zimy ze vsi.

Yvona Friebelová, 3.4.2017

ÚNOR BÍLÝ, POLE SÍLÍ...

…hlásá stará česká pranostika. V naší školce však v únoru sílila hlavně radost a nadšení z přetrvávající nadílky sněhu a ledu. A že jsme si to letos užili! Časté bobování, klouzání a bruslení na kluzišti TJ Sokol či stavby ze sněhu (jen pro zajímavost: jeden velký sněhulák, postavený při procházce na Závodi u řeky, byl velmi legrační. S přibývajícími denními teplotami začal postupně z jižní strany odtávat a naklánět se na bok. Vždy v noci opět umrzl, a tak se postupně za několik dní opřel až hlavou o zem a držel celý. Jen škoda, že jsme ho nestihli vyfotit...). Mimo tyto radovánky jsme s dětmi nadále pokračovali v pravidelných návštěvách sauny, výuce hry na flétnu, logopedii a keramice. Starší děti ze třídy „Rybiček“ jely se základní školou na exkurzi do hasičského muzea ve Velkých Svatoňovicích a získané poznatky se budou snažit přenést do svých výkresů, které pak budou zaslány do výtvarné soutěže „Požární ochrana očima dětí“. Přijali jsme také milé pozvání na vystoupení dětí a učitelek z MŠ Batňovice. Jejich školní tělocvična se proměnila na „Peklíčko“ a my nebyli jen pouhými diváky, ale v druhé půli také součástí děje. Děkujeme. Obrázky jsou zde.

Yvona Friebelová, 1.3.2017

LYŽAŘSKÝ VÝCVIK V ČERNÉM DOLE

Od pondělí 9. ledna začala jezdit část dětí z havlovické Mateřské školy na lyžařský výcvik do Černého Dolu. Děti jezdí vždy odpoledne po obědě a vrací se domů kolem 17. hodiny. Výcvik trvá celý týden. Jde nám to skvěle, podívejte se na foto.

Jaroslav Balcar, 18.1.2017

MASOPUSTNÍ KARNEVAL

V neděli 15. ledna 2017 uspořádaly školka, škola a TJ Sokol Havlovice Karneval na ledě. Letos jsme využili mrazivého počasí a provedli jsme drobnou změnu. Masky nešly v průvodu, netancovaly lidové tanečky a nezpívaly, ale závodily na ledě. Děti dostaly kartičku a po krátké rozcvičce musely splnit šest úkolů na rozmanitých stanovištích - slalom s míčkem na lžíci, střelba na branku, podlézání a překračování překážek, shození kuželek, převezení nákladu na pekáči... Kdo všechno zvládl, mohl si jít ke stánku pro teplý čaj a sladkou odměnu. Nedělní odpoledne se vydařilo. Fotografie Jaroslava Boháče jsou zde.

Hana Prokopová, 17.1.2017

KRÁSNÝ BÍLÝ DÁREK V NOVÉM ROCE

Když jsme na jaře 2016 vynášeli "paní Zimu" ze vsi, přáli jsme si, aby se k nám další zimu konečně už vrátila "v plné síle". Sice si dala načas, ale: " Hurá! Konečně!" To, na co jsme čekali celé vánoční prázdniny, přišlo s nástupem roku 2017! Nádherná novoroční jinovatka, bohatá sněhová nadílka a fungující bezplatné kluziště ve sportovním areálu (to ovšem nejen kvůli paní Zimě, ale hlavně díky správci sportoviště a všem ochotným, kteří po večerech přiloží nezištně ruku k dílu, pro radost druhých). A děti ze školky si všeho užívají měrou vrchovatou. (foto).

Yvona Friebelová, 8.1.2017

POSLEDNÍ PŘEDVÁNOČNÍ TÝDEN

Na školkovském adventním kalendáři zbývalo otevřít jen několik posledních andělských obálek s úkoly. Ve školce zavládla poklidná a pohodová nálada plná těšení a očekávání. Tak jsme si ty dny zpříjemnili výletem na vánoční výstavu do Malých Svatoňovic, krátkými radovánkami s troškou sněhu, nadílkou pro lesní zvířátka, zpíváním koled či seznamováním s vánočními zvyky (foto). Na společné setkání se budeme opět těšit v úterý 3. ledna 2017. Do nového roku přejeme Vám všem pevné zdraví, pohodu a spokojenost.

Yvona Friebelová, 28.12.2016

Měřeno od 5.4.2016